Notowania miedzi od wielu miesięcy znajdują się w trendzie spadkowym. Nie jest to sytuacja zaskakująca, biorąc pod uwagę prognozy nadwyżki na rynku miedzi w tym i przyszłym roku. International Copper Study Group (ICSG) oszacowała w swoim kwietniowym raporcie, że tegoroczna nadwyżka wyniesie 417 tysięcy ton miedzi – a wiele wskazuje na to, że dysproporcja pomiędzy podażą a popytem będzie jeszcze większa, ponieważ już podczas pierwszych czterech miesięcy tego roku nadwyżka przekroczyła 300 tysięcy ton.
Podejrzanie duży import miedzi
Za taki stan rzeczy odpowiadają m.in. nowe projekty wydobywcze, które doprowadzą do zwiększenia produkcji miedzi w najbliższych latach. Tymczasem prognozy popytu bynajmniej nie są optymistyczne, a przyczyniają się do tego coraz większe wątpliwości dotyczące tempa rozwoju gospodarczego Chin – państwa generującego około 40 proc. globalnego popytu na miedź. Podczas gdy jeszcze na początku roku oczekiwano tegorocznej dynamiki PKB w Chinach na poziomie 7,5-8 proc., to obecnie nie wyklucza się jej zejścia poniżej 7 proc. Nie zachwycają dane dotyczące chińskiego przemysłu, a jednym z niewielu jasnych punktów w obrazie gospodarki Państwa Środka okazały się ostatnio informacje dotyczące importu miedzi. W lipcu import tego metalu do Chin wzrósł aż o 8,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a czerwcowe dane były równie imponujące. Przy wyraźnie spowalniającej chińskiej gospodarce trudno to tłumaczyć popytem wynikającym ze wzmożonej aktywności sektora przemysłowego.
Co więc napędza chińskie zakupy miedzi? Przede wszystkim trudny dostęp do kredytów. Władzom Chin od kilku lat zależy na tym, by nie doprowadzić do kolejnej bańki spekulacyjnej, napędzanej nieuzasadnionymi inwestycjami m.in. na rynku nieruchomości. Dlatego – mimo że chińska gospodarka ewidentnie zwalnia – nie spieszy im się z luzowaniem polityki pieniężnej. Utrudniony dostęp do gotówki sprawia, że wiele podmiotów w Państwie Środka decyduje się na pozyskanie taniego finansowania na podstawie transakcji opartych na miedzi (tzw. Chinese copper financing deals – CCFD), tym samym sztucznie zawyżając import tego surowca do Chin.
Mechanizm CCFD
Na czym polega cały mechanizm? W dużym uproszczeniu proces przebiega w ten sposób:
Krok 1. Na zlecenie chińskiego importera miedzi chiński bank emituje list kredytowy (w USD) o terminie zapadalności wynoszącym na ogół 6 miesięcy.