Krajowy lider i globalni giganci

Rynkowa pozycja Work Service to duży sukces w sytuacji, gdy na polskim rynku pracy tymczasowej i usług personalnych rywalizują globalni potentaci tej branży, w tym Adecco, Manpower i Randstad.

Aktualizacja: 11.02.2017 11:42 Publikacja: 25.09.2013 06:00

Łącznie to międzynarodowe firmy dominują  na wartym prawie trzy miliardy złotych polskim rynku pracy tymczasowej, na którym działa prawie cztery tysiące firm. W większości to niewielkie podmioty uzależnione często od zamówień jednego klienta.

Firmy z globalnej czołówki zrzeszone w Polskim Forum HR walczą  o rynek również poprzez przejęcia. Do  najbardziej aktywnych firm należy polska spółka holenderskiej grupy Randstad, która  w tym roku finalizuje swą piątą  akwizycję  w Polsce –  przejmując agencję Start People, w ramach międzynarodowej transakcji uzgodnionej przez właścicieli obu firm.

Work Service, która należy do „konkurencyjnego"  Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, nie była w stanie finansowo rywalizować z globalnymi gigantami. Założona przez grupę przedsiębiorczych  studentów swą rynkową pozycję budowała  poprzez elastyczność działania oraz  innowacyjne pomysły. Wyróżnia się nimi do dziś – oferuje  nie tylko specjalne rozwiązania outsourcingu dla służby zdrowia  czy  sektora finansowego (który nie może odliczać VAT), ale i rozwija kolejne usługi. Wśród nich jest nowa oferta jej spółki zależnej, Baby & Care, która  proponuje firmom,  by w ramach świadczeń pozapłacowych fundowały pracownikom fachową opiekę nad chorymi dziećmi czy starszymi osobami.

Work Service i Pracodawcy RP

Krajowy potentat usług związanych z pracą aktywnie działa w organizacjach reprezentujących pracodawców. Jest m.in. członkiem-założycielem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) i aktywnie działa w największej i najstarszej organizacji pracodawców w Polsce – Pracodawcach Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacja, która działa od 1989 r., reprezentuje dziś ponad 7,5 tys. firm zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Promuje interesy pracodawców, dbając o ochronę praw przedsiębiorców oraz o dialog  z rządem i partnerami społecznymi. Pracodawcy RP są m.in. członkiem Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE), Komitetu Doradczego Biznesu i Przemysłu przy OECD (BIAC) oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES).

Analiza SWOT

mocne strony

¶ Silna pozycja lidera rynku usług personalnych w Polsce, innowacyjne rozwiązania HR

¶ Ambitne plany rozwoju firmy poprzez konsolidację branży zarówno w kraju, jak i za granicą

¶ Pozyskanie do akcjonariatu amerykańskiego funduszu PineBridge, który wsparł  spółkę finansowo i know-how.

¶ Pewne doświadczenie w  przejęciach i integracji   firm. Work Service ma już na koncie trzy transakcje, a w rozpoznaniu zagranicznych rynków pomagają  w kilku krajach spółki córki.

słabe strony

¶ Silna  konkurencja ze strony polskich spółek globalnych potentatów pracy tymczasowej, którzy ostro walczą o klientów.

¶ Koszty związane z akwizycjami mogą przejściowo pogorszyć rentowność firmy

¶ Ekspansja poprzez przejęcia oznacza ryzyko związane z wyceną, a potem integracją kupowanych firm.

¶ Emisja obligacji zwiększy zadłużenie spółki, a więc koszty jego obsługi. Z kolei zapowiadana przez szefa rady nadzorczej nowa emisja rozwodni kapitał.

szanse

¶ Duży potencjał organicznego wzrostu rynku pracy tymczasowej  w Polsce i  w całym regionie – zarówno poprzez wzrost liczby klientów, jak też nowe rozwiązania

¶ Zmienna sytuacja gospodarcza, która zwiększa  zainteresowanie pracodawców elastycznymi usługami HR i outsourcingiem personalnym

¶ Duże rozdrobnienie rynku pracy tymczasowej, co daje sporo okazji do przejęć

zagrożenia

¶ Nowe regulacje (dłuższy okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy), które pomagają firmom zwiększyć elastyczność zatrudnienia, mogą ograniczać potrzebę szukania tej elastyczności poprzez zewnętrzne usługi

¶ Silne rozdrobnienie rynku (w tym duża liczba agencji, które walczą głównie ceną) obniża w Polsce  marże w pracy tymczasowej należące do najniższych w Europie

¶ Preferencje Polaków dla stałej pracy i nie najlepszy wizerunek pracy tymczasowej

Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić
Analizy rynkowe
Hossa w 2025 r. nie była im pisana. Giełdowi outsiderzy I półrocza
Analizy rynkowe
Rynki wschodzące mocniej przyciągają uwagę inwestorów
Analizy rynkowe
Duże spółki mają miejsce do kontynuacji zwyżek