Łącznie to międzynarodowe firmy dominują na wartym prawie trzy miliardy złotych polskim rynku pracy tymczasowej, na którym działa prawie cztery tysiące firm. W większości to niewielkie podmioty uzależnione często od zamówień jednego klienta.
Firmy z globalnej czołówki zrzeszone w Polskim Forum HR walczą o rynek również poprzez przejęcia. Do najbardziej aktywnych firm należy polska spółka holenderskiej grupy Randstad, która w tym roku finalizuje swą piątą akwizycję w Polsce – przejmując agencję Start People, w ramach międzynarodowej transakcji uzgodnionej przez właścicieli obu firm.
Work Service, która należy do „konkurencyjnego" Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, nie była w stanie finansowo rywalizować z globalnymi gigantami. Założona przez grupę przedsiębiorczych studentów swą rynkową pozycję budowała poprzez elastyczność działania oraz innowacyjne pomysły. Wyróżnia się nimi do dziś – oferuje nie tylko specjalne rozwiązania outsourcingu dla służby zdrowia czy sektora finansowego (który nie może odliczać VAT), ale i rozwija kolejne usługi. Wśród nich jest nowa oferta jej spółki zależnej, Baby & Care, która proponuje firmom, by w ramach świadczeń pozapłacowych fundowały pracownikom fachową opiekę nad chorymi dziećmi czy starszymi osobami.
Work Service i Pracodawcy RP
Krajowy potentat usług związanych z pracą aktywnie działa w organizacjach reprezentujących pracodawców. Jest m.in. członkiem-założycielem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) i aktywnie działa w największej i najstarszej organizacji pracodawców w Polsce – Pracodawcach Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacja, która działa od 1989 r., reprezentuje dziś ponad 7,5 tys. firm zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Promuje interesy pracodawców, dbając o ochronę praw przedsiębiorców oraz o dialog z rządem i partnerami społecznymi. Pracodawcy RP są m.in. członkiem Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE), Komitetu Doradczego Biznesu i Przemysłu przy OECD (BIAC) oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES).
Analiza SWOT
mocne strony