Krajowy lider i globalni giganci

Rynkowa pozycja Work Service to duży sukces w sytuacji, gdy na polskim rynku pracy tymczasowej i usług personalnych rywalizują globalni potentaci tej branży, w tym Adecco, Manpower i Randstad.

Aktualizacja: 11.02.2017 11:42 Publikacja: 25.09.2013 06:00

Łącznie to międzynarodowe firmy dominują  na wartym prawie trzy miliardy złotych polskim rynku pracy tymczasowej, na którym działa prawie cztery tysiące firm. W większości to niewielkie podmioty uzależnione często od zamówień jednego klienta.

Firmy z globalnej czołówki zrzeszone w Polskim Forum HR walczą  o rynek również poprzez przejęcia. Do  najbardziej aktywnych firm należy polska spółka holenderskiej grupy Randstad, która  w tym roku finalizuje swą piątą  akwizycję  w Polsce –  przejmując agencję Start People, w ramach międzynarodowej transakcji uzgodnionej przez właścicieli obu firm.

Work Service, która należy do „konkurencyjnego"  Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, nie była w stanie finansowo rywalizować z globalnymi gigantami. Założona przez grupę przedsiębiorczych  studentów swą rynkową pozycję budowała  poprzez elastyczność działania oraz  innowacyjne pomysły. Wyróżnia się nimi do dziś – oferuje  nie tylko specjalne rozwiązania outsourcingu dla służby zdrowia  czy  sektora finansowego (który nie może odliczać VAT), ale i rozwija kolejne usługi. Wśród nich jest nowa oferta jej spółki zależnej, Baby & Care, która  proponuje firmom,  by w ramach świadczeń pozapłacowych fundowały pracownikom fachową opiekę nad chorymi dziećmi czy starszymi osobami.

Work Service i Pracodawcy RP

Krajowy potentat usług związanych z pracą aktywnie działa w organizacjach reprezentujących pracodawców. Jest m.in. członkiem-założycielem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) i aktywnie działa w największej i najstarszej organizacji pracodawców w Polsce – Pracodawcach Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacja, która działa od 1989 r., reprezentuje dziś ponad 7,5 tys. firm zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Promuje interesy pracodawców, dbając o ochronę praw przedsiębiorców oraz o dialog  z rządem i partnerami społecznymi. Pracodawcy RP są m.in. członkiem Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (IOE), Komitetu Doradczego Biznesu i Przemysłu przy OECD (BIAC) oraz Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES).

Analiza SWOT

mocne strony

¶ Silna pozycja lidera rynku usług personalnych w Polsce, innowacyjne rozwiązania HR

¶ Ambitne plany rozwoju firmy poprzez konsolidację branży zarówno w kraju, jak i za granicą

¶ Pozyskanie do akcjonariatu amerykańskiego funduszu PineBridge, który wsparł  spółkę finansowo i know-how.

¶ Pewne doświadczenie w  przejęciach i integracji   firm. Work Service ma już na koncie trzy transakcje, a w rozpoznaniu zagranicznych rynków pomagają  w kilku krajach spółki córki.

słabe strony

¶ Silna  konkurencja ze strony polskich spółek globalnych potentatów pracy tymczasowej, którzy ostro walczą o klientów.

¶ Koszty związane z akwizycjami mogą przejściowo pogorszyć rentowność firmy

¶ Ekspansja poprzez przejęcia oznacza ryzyko związane z wyceną, a potem integracją kupowanych firm.

¶ Emisja obligacji zwiększy zadłużenie spółki, a więc koszty jego obsługi. Z kolei zapowiadana przez szefa rady nadzorczej nowa emisja rozwodni kapitał.

szanse

¶ Duży potencjał organicznego wzrostu rynku pracy tymczasowej  w Polsce i  w całym regionie – zarówno poprzez wzrost liczby klientów, jak też nowe rozwiązania

¶ Zmienna sytuacja gospodarcza, która zwiększa  zainteresowanie pracodawców elastycznymi usługami HR i outsourcingiem personalnym

¶ Duże rozdrobnienie rynku pracy tymczasowej, co daje sporo okazji do przejęć

zagrożenia

¶ Nowe regulacje (dłuższy okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy), które pomagają firmom zwiększyć elastyczność zatrudnienia, mogą ograniczać potrzebę szukania tej elastyczności poprzez zewnętrzne usługi

¶ Silne rozdrobnienie rynku (w tym duża liczba agencji, które walczą głównie ceną) obniża w Polsce  marże w pracy tymczasowej należące do najniższych w Europie

¶ Preferencje Polaków dla stałej pracy i nie najlepszy wizerunek pracy tymczasowej

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?