Pomimo trwających od wielu miesięcy zwyżek w segmencie małych i średnich spółek (od początku roku mWIG40 i sWIG80 zyskały 26 proc., podczas gdy WIG20 jest 8 proc. pod kreską) wciąż można znaleźć spółki z potencjałem do zwyżek. Przedstawiamy najciekawsze typy analityków na najbliższe miesiące.
Ożywienie poprawi wyniki
Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za umieszczeniem spółki w portfelu jest perspektywa poprawy wyników finansowych. Analitycy wskazują, że dobrych rezultatów można się spodziewać po firmach z sektora przemysłowego, zwłaszcza tych o mocnej ekspozycji na koniunkturę w przemyśle w Europie Zachodniej, jak Zetkama. – Spółka ta osiągnie w drugim półroczu 2013 r. lepsze wyniki rok do roku głównie ze względu na niską bazę w segmencie elementów złącznych, gdzie od początku roku poprawia się rentowność. Dodatnią dynamiką wzrostu będą się też charakteryzować pozostałe segmenty, co przy utrzymaniu dobrej rentowności z pierwszego półrocza przełoży się na poprawę wyników całej grupy – uważa Marcin Materna z Millennium DM.
Wśród spółek, które mają duże szanse stać się głównymi beneficjentami widocznego już ożywienia, wymieniany jest największy polski producent przyczep Wielton. – Zgodnie z podaną przez spółkę prognozą można się spodziewać silnej poprawy wyników w drugiej części roku – sprzyja temu cykliczna poprawa sytuacji w branży motoryzacyjnej. Ponadto firma regularnie płaci dywidendę, a jej celem jest podwojenie wielkości sprzedaży (z ok. 550 mln zł do 1 mld zł) w najbliższych trzech latach – przekonuje Michał Krajczewski, analityk Raiffeisen Brokers.
Poprawa sytuacji gospodarczej będzie sprzyjała spółkom, których kondycja jest powiązana z popytem konsumpcyjnym, na czym może skorzystać Emperia. – Wyniki spółki za III kwartał będą prawdopodobnie jeszcze dość słabe (wyprzedaż zapasów po zakończeniu współpracy z Tradisem plus ponoszone pełne koszty logistyczne przy niższej efektywności). Jednak w miarę poprawy efektywności własnej logistyki oczekujemy poprawy rentowności biznesu, co w połączeniu z niską bazą powinno przynieś poprawę wyników w końcówce 2013 r. i na początku 2014 r. – uważa Krzysztof Kuper, analityk Ipopemy Securities.
Wciąż niedrogie
Pozytywne oceny analityków zbierają dystrybutorzy sprzętu IT. Jednym z faworytów sektora pozostaje Action. – Spółka znacząco poprawiła swoje wyniki w bieżącym roku, dodatkowo dzięki ekspansji zagranicznej ma szanse utrzymać wysoką dynamikę w przyszłym roku. Tutaj również widzimy szansę na przekroczenie prognozy wyników na 2013 r. Action także pozytywnie wyróżnia się pod względem regularności wypłaty dywidend – argumentuje Michał Krajczewski. Według DM BZ WBK papiery dystrybutora sprzętu IT są warte aż 69 zł (ponad 28 proc. drożej niż na rynku). W ocenie specjalistów atrakcyjnie prezentuje się też branżowy konkurent – Komputronik. Spółka może się pochwalić coraz lepszymi wynikami, a do tego wciąż jest atrakcyjnie wyceniana. – Czynniki wzrostu wyników Komputronika są podobne jak u innych spółek z branży (eksport, Internet). Reorganizacja sprzedaży pozwala obniżyć koszty działalności. Spółka od kilku kwartałów wyraźnie poprawiła zyski przy dynamicznie rosnących przychodach. Pomimo wzrostu kursu w ostatnich tygodniach Komputronik wciąż wyceniany jest z dyskontem do konkurentów w branży – wskazuje Michał Sztabler, analityk Trigon DM.