Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czytelnicy „Parkietu" zapewne zauważyli, że w serii ostatnich analiz poszukiwałem odpowiedzi na pytanie o to, w jakim stopniu dotychczasowa tegoroczna zwyżka (zwłaszcza na rynku małych i średnich spółek) skonsumowała potencjał związany z cyklicznym ożywieniem gospodarczym. Pod lupę brałem już wyceny akcji, roczne stopy zwrotu, dynamikę PKB. Mijający tydzień przyniósł kolejny element układanki – najnowszy, wrześniowy odczyt wskaźnika PMI obrazującego koniunkturę w polskim przemyśle. Nie zawsze powstający na podstawie ankiet wśród przedsiębiorstw PMI zasługuje na szczególne wyróżnienie w analizach, ale tym razem jego odczyt jest o tyle ważny, że wskaźnik urósł do 53,1 pkt, co jest poziomem najwyższym od 29 miesięcy. Z jednej strony tak wysoki poziom (sporo powyżej granicy 50 pkt oddzielającej recesję od rozwoju w przemyśle) oznacza, że jest się z czego cieszyć. Ożywienie w polskim przemyśle okaże się być może szybsze, niż jeszcze niedawno spodziewało się wielu ekonomistów. A to powinno się przełożyć na szybszy wzrost PKB i lepsze wyniki finansowe spółek (taka korelacja obowiązywała zawsze w przeszłości). W skali kwartału średnia wartość PMI podskoczyła z 48,1 do 52,3 pkt, co każe się spodziewać dużo lepszego wyniku PKB w III kwartale (w II kw. PKB urósł o 0,8 proc. r./r.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.