Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główną cześć portfela funduszy inwestycyjnych na listopad powinny stanowić akcje. Inwestor o umiarkowanej skłonności do ryzyka – to dla niego tworzymy portfel – na strategie akcji szerokiego rynku powinien przeznaczyć 21 proc. swoich oszczędności (o 7 pkt proc. więcej niż we wrześniu). Na fundusze małych i średnich spółek – 13 proc. W sumie 34 proc. portfela inwestowanego za pośrednictwem funduszy powinno w tym miesiącu trafić na warszawską giełdę. Do tego dochodzi 9-proc. udział funduszy akcji zagranicznych – co w sumie 43-proc. ekspozycję na akcje. Drugą klasą funduszy pod względem udziału w portfelu – 33 proc. – są strategie absolutnej stopy zwrotu. Jednocześnie fundusze gotówkowe i pieniężne oraz dłużne zajmują zaledwie 18 proc. portfela „Parkietu". Ich łączny udział w ciągu dwóch miesięcy spadł aż o 10 pkt proc. Widać zatem, że zarządzający, którzy pomagają nam wybierać fundusze, cały czas nie są przekonani co do tego, w jakim kierunku pójdą rynki. O ile wyraźnie zastępują bezpieczne inwestycje w obligacje funduszami akcji, o tyle defensywny trzon portfela, składający się z inwestycji typu absolutnej stopy zwrotu, pozostaje praktycznie nienaruszony. Dlaczego? Strategie absolute return, które mają szanse wyjść „z twarzą" z ewentualnej korekty, mogą też zarobić więcej niż obligacje, jeżeli nic złego na rynku się nie wydarzy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.