Sezon publikacji raportów kwartalnych już wystartował, ale prawdziwy wysyp wyników dopiero przed nami. Czego inwestorzy mogą się spodziewać po poszczególnych spółkach i branżach?
Zdaniem DM BOŚ rezultaty za III kwartał przyniosą podtrzymanie pozytywnych tendencji widocznych w poprzednich dwóch kwartałach. „Trzeci kwartał pokaże silną dynamikę znormalizowanych zysków, a w przypadku pokrywanych przez nas spółek (83 firmy – red.) prognozujemy wyraźną poprawę powtarzalnych zysków w ujęciu rok do roku (na poziomie wyniku operacyjnego i wyniku netto odpowiednio o 9 proc. i 18 proc.), obserwowaną zarówno w grupie spółek o dużej kapitalizacji, jak i małych i średnich" – przewidują eksperci DM BOŚ. Oczekują, że największą poprawę względem analogicznego kwartału ubiegłego roku odnotują spółki z sektora paliwowego, chemicznego oraz deweloperzy mieszkaniowi. Z kolei słabsze rezultaty oczekiwane są w przypadku banków (o bankach więcej poniżej), producentów maszyn górniczych oraz dystrybutorów sprzętu komputerowego.
Słabe surowce i handel
Z prognoz ekspertów wynika, że miniony kwartał nie był udany dla spółek wydobywczych. „Sektor jest pod presją spadających cen surowców. KGHM będzie obciążony dużą stratą w projekcie Sierra Gorda. JSW pokaże wynik zbliżony do zera dzięki rozwiązaniu rezerwy, co poprawi wynik o 208 mln zł" – prognozują eksperci DM PKO BP. Ze średnich szacunków biur maklerskich wynika, że zysk netto miedziowego koncernu skurczy się o 65 proc., do 232 mln zł. Z kolei JSW, mimo rozwiązania rezerwy, może mieć stratę na poziomie operacyjnym i netto.
Mieszane wyniki są spodziewane po spółkach energetycznych. „W sektorze energetycznym dobrych wyników oczekujemy w przypadku PGE (wzrost cen sprzedaży) oraz Enei (wyniki wzmocnione przychodami z KDT). Słabiej wypadnie Energa (presja na wyniki elektrowni wodnych) oraz CEZ (koszty przestoju bloku w Temelinie)" – przewidują analitycy DM mBanku.
Pogorszenie wyników spodziewane jest w przypadku spółek odzieżowo-obuwniczych, którym plany pokrzyżowało długie i upalne lato. „Wyniki spółek odzieżowych w III kwartale były obciążone wysokimi kosztami zakupu towarów w dolarach, silną konkurencją na rynku oraz niesprzyjającymi warunkami pogodowymi" – wyjaśniają eksperci DM mBanku. Z prognoz brokerów wynika, że z wyraźnym pogorszeniem rezultatów trzeba się liczyć w przypadku potentatów z branży – LPP i CCC. Dużo lepiej powinni wypaść ich mniejsi konkurenci jak Bytom i Vistula.