Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.10.2015 13:00 Publikacja: 30.10.2015 13:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Sezon publikacji raportów kwartalnych już wystartował, ale prawdziwy wysyp wyników dopiero przed nami. Czego inwestorzy mogą się spodziewać po poszczególnych spółkach i branżach?
Zdaniem DM BOŚ rezultaty za III kwartał przyniosą podtrzymanie pozytywnych tendencji widocznych w poprzednich dwóch kwartałach. „Trzeci kwartał pokaże silną dynamikę znormalizowanych zysków, a w przypadku pokrywanych przez nas spółek (83 firmy – red.) prognozujemy wyraźną poprawę powtarzalnych zysków w ujęciu rok do roku (na poziomie wyniku operacyjnego i wyniku netto odpowiednio o 9 proc. i 18 proc.), obserwowaną zarówno w grupie spółek o dużej kapitalizacji, jak i małych i średnich" – przewidują eksperci DM BOŚ. Oczekują, że największą poprawę względem analogicznego kwartału ubiegłego roku odnotują spółki z sektora paliwowego, chemicznego oraz deweloperzy mieszkaniowi. Z kolei słabsze rezultaty oczekiwane są w przypadku banków (o bankach więcej poniżej), producentów maszyn górniczych oraz dystrybutorów sprzętu komputerowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do niedawna hossę na GPW napędzały banki korzystające na wysokich stopach procentowych, ale ostatnio mają coraz więcej popleczników w firmach, dla których niższy koszt pieniądza powinien być impulsem do poprawy wyników.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas