Gdy chcemy znaleźć dobrą spółkę pod inwestycję, z pomocą przychodzą wskaźniki finansowe. Najpopularniejszy jest wskaźnik ceny akcji do zysku spółki (C/Z), jednak my zastosowaliśmy też bardziej zaawansowany wskaźnik EV/EBIT. Składa się on z parametrów EV (kapitalizacja giełdowa spółki plus wartość jej zadłużenia minus posiadane przez nią zasoby gotówki) oraz EBIT, czyli zysk operacyjny.
Wskaźnik EV/EBIT bierze pod uwagę zadłużenie, dzięki czemu jest bardziej wiarygodny. Jeśli spółka jest zadłużona, to wartość EV/EBIT rośnie, a spółka przestaje być atrakcyjna. Dla spółek z indeksu WIG-Spożywczy średnia EV/EBIT to 8,3, natomiast C/Z wynosi nieco ponad 10. Większość spółek ma oba wskaźniki poniżej średnich, które są mocno zawyżone przez cztery spółki: Pamapol, Otmuchów, Kruszwicę oraz Wawel.
Dość przeciętnie, jeśli weźmiemy pod uwagę notowania giełdowe, w ostatnich kwartałach radzą sobie spółki produkujące słodycze, m.in. Colian, Wawel czy Otmuchów. Jest kilka elementów, które nie sprzyjają wyższym wycenom tych spółek. To m.in. moda na zdrowe odżywianie czy presja cenowa sieci handlowych, a najnowszym czynnikiem są dynamicznie rosnące ceny cukru na rynkach światowych w drugim kwartale.
Kernel rośnie, Wawel traci
Na GPW spółką spożywczą z najwyższą kapitalizacją jest ukraiński Kernel, który stanowi 55,1 proc. indeksu WIG-Spożywczy. Wskaźnik C/Z obliczony na podstawie wyników za 2015 r. wynosi 4,8, natomiast EV/EBIT 4,1. W ciągu roku kurs akcji spółki wzrósł o 47 proc. Ostatnie zawirowania w Kernelu wynikały z bardzo niskich marż i dużych zapasów ziarna słonecznika. – Sytuacja w biznesie słonecznikowym na Ukrainie powinna się ustabilizować w drugiej połowie 2016 r., co powinno wspierać wyniki Kernela w roku obrotowym 2016/2017. Do tego uważam, że zarząd Kernela ma bardzo dobre podejście do biznesu, co na przykład widać po redukcji długu netto w ostatnich kwartałach oraz niedawnej akwizycji zakładu przetwórstwa słonecznika – ocenia Marcin Nowak, analityk Ipopemy Securities.
16 mld zł – niemal tyle wynosi kapitalizacja firm spożywczych z GPW. Największy jest Kernel, wyceniony na prawie 5 mld zł.