Duże spółki są atrakcyjnym wyborem

W indeksie WIG20, mimo znaczących zwyżek w tym roku, nie brakuje interesujących walorów z potencjałem do wzrostu.

Publikacja: 17.08.2017 11:34

Duże spółki są atrakcyjnym wyborem

Foto: Fotolia

Posiadacze akcji dużych spółek z indeksu WIG20 w tym roku nie mogą narzekać. Od początku stycznia indeks ten zyskał prawie 22 proc., zostawiając daleko w tyle pozostałe segmenty naszego rynku akcji. Na 20 spółek wchodzących w skład indeksu zaledwie dwie (Asseco i Eurocash) są wyceniane niżej niż na początku tego roku. Pozostałe przyniosły nierzadko całkiem spore zyski. Najbardziej opłacalną inwestycją w tym gronie były walory PZU, który dały zarobić blisko 38 proc. Niewiele tylko mniejsze stopy zwrotu, przekraczające 30 proc., przyniosły papiery LPP i JSW. Czy dobra passa największych krajowych spółek zostanie podtrzymana w kolejnych miesiącach?

Perspektywy wciąż dobre

Zdaniem analityków więcej argumentów w dalszym ciągu przemawia za kontynuacją obecnego, pozytywnego trendu. – Wydaje się, że pozytywne nastawienie inwestorów zagranicznych względem rynków rozwijających się powinno się przekładać na dalsze zwyżki spółek z WIG20. Skład naszego głównego indeksu giełdowego, którego większość stanowią cykliczne spółki (banki, górnictwo), jest korzystny w obecnym miejscu cyklu koniunkturalnego (odbijająca inflacja). Z drugiej strony zależność WIG20 od przepływu kapitału zagranicznego może zwiększać zmienność indeksu, co widzieliśmy w ostatnich dniach – zwraca uwagę Michał Krajczewski, kierownik zespołu ds. doradztwa inwestycyjnego BM BGŻ BNP Paribas. – Poziomy wycen krajowych indeksów są jednak niższe względem rynków bazowych, co przy solidnych wynikach polskiej gospodarki powinno sprzyjać dalszej, umiarkowanej aprecjacji WIG20. Z punktu widzenia analizy technicznej kluczowe będzie wyraźne wybicie ponad opór na 2400 pkt, co może być sygnałem do kontynuacji trendu w kierunku maksimów z 2014 i 2015 r. w pobliżu 2600 pkt – dodaje ekspert.

Sektor finansowy z potencjałem

Bank jest jednym z szybciej rozwijających się podmiotów w sektorze. Rynek do niedawna miał obawy zwi

Bank jest jednym z szybciej rozwijających się podmiotów w sektorze. Rynek do niedawna miał obawy związane z nowym zarządem, ale wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki za II kwartału nieco je rozwiały. Dobre perspektywy wzrostu, wskaźniki wyceny są jednymi z najbardziej atrakcyjnych w polskim sektorze bankowym. Co istotne, bank nie posiada portfela kredytów frankowych.

GG Parkiet

Ze wskazań analityków wynika, że okazje można znaleźć wśród banków, w sektorze najszerzej reprezentowanym w indeksie WIG20. Zalecają przy czym selektywne podejście do tej branży. – Największy potencjał do poprawy notowań ma Alior Bank, a następnie Pekao. Uważamy, że w przypadku Aliora to odbudowa zaufania do spółki oraz dobre wyniki finansowe po zmianie zarządu powinny w znaczący sposób wspierać sentyment. W przypadku Pekao oczekujemy wzrostu konsensusu dzięki zaliczeniu zysku jednorazowego z tytułu rewaluacji udziału w Pioneer oraz poprawy wyników w II połowie roku, jak i całym 2018 roku dzięki ożywieniu w sektorze korporacji – argumentuje Michał Konarski, analityk DM mBanku. Jak zaznacza, dodatkowym atutem w przypadku obu banków jest brak portfela kredytów frankowych.

Akcje ubezpieczyciela w tym roku wypracowały jedną z najwyższych stóp zwrotu spośród spółek z WIG20,

Akcje ubezpieczyciela w tym roku wypracowały jedną z najwyższych stóp zwrotu spośród spółek z WIG20, zyskując 38 proc. Zdaniem analityków PZU ma potencjał do kontynuacji trendu. Spółka jest dobrze postrzegana przez inwestorów z zagranicy, płaci atrakcyjną dywidendę i ma szanse na poprawę zysków, dlatego może stanowić alternatywę dla akcji banków.

GG Parkiet

Ciekawą alternatywą dla banków może być PZU. Mimo znaczącej poprawy notowań w tym roku akcje ubezpieczyciela wciąż mają potencjał. Kluczowym argumentem w tym przypadku jest perspektywa lepszych wyników finansowych i dywidenda. – Oczekujemy, że po słabym 2016 r. dynamika wyników znacząco przyspieszy w 2017 r., a następnie ulegnie normalizacji przez kolejne dwa lata. Naszym zdaniem poprawiające się wyniki grupy PZU znajdą także odzwierciedlenie w rosnącej stopie dywidendy, która wzrośnie do 6–7 proc. w latach 2018– 2019 przy 80-proc. wskaźniku wypłaty. Ze względu na ponadprzeciętne ROE, dywidendę oraz brak istotnego ryzyka operacyjnego, PZU przedstawia się nadal jako atrakcyjna alternatywa dla sektora bankowego – ocenia Michał Konarski.

Energetyka i surowce

W tym roku energetyczna spółka na dobre powróciła do łask inwestorów. Na papierach Energi można było

W tym roku energetyczna spółka na dobre powróciła do łask inwestorów. Na papierach Energi można było zarobić ponad 36 proc., co jest drugim najlepszym wynikiem w WIG20. Notowania spółki wspierały poprawiające się wyniki finansowe i perspektywy korzystnych zmiana regulacyjnych. Energa zarobiła na czysto w I półroczu o 34 proc. więcej niż rok wcześniej.

GG Parkiet

Szansę na zarobek eksperci dostrzegają w sektorze energetycznym. – Pozytywny sentyment do sektora w Polsce utrzymuje się mimo korekty na europejskim indeksie utilities. Jest to uzasadnione, biorąc pod uwagę raportowane wyniki, realny wzrost lokalnych cen węgla i zapowiadane korzystne zmiany regulacyjne (OZE, rynek mocy, kogeneracja) – wskazuje Kamil Kliszcz z DM mBanku. Ze spółek sektora obecnych w WIG20 za najciekawsze propozycje inwestycyjne uważa PGE i Energę.

Dobra passa papierów węglowej spółki zdaje się nie mieć końca. Tylko w tym roku notowania JSW zwyżko

Dobra passa papierów węglowej spółki zdaje się nie mieć końca. Tylko w tym roku notowania JSW zwyżkowały o prawie 33 proc. W ocenie większości analityków JSW ma szanse na kontynuację pozytywnego trendu. Spółce sprzyjają relatywnie wysokie ceny węgla koksowego, co przyczynia się do mocnej poprawy wyników finansowych.

GG Parkiet

Wśród firm wydobywczych analitycy najczęściej wymieniają JSW. Węglowej spółce cały czas sprzyjają korzystne ceny węgla koksowego. – Podtrzymujemy założenia dotyczące długoterminowej ceny węgla HCC na poziomie 140 USD/t oraz spłatę zadłużenia przez spółkę w 2018 r. Uważamy, że w kolejnych kwartałach nastąpi zmniejszenie dyskonta do cen światowych, poprawa relacji cen koksu do węgla, która wraz ze stabilizacją produkcji umożliwi JSW wypracowanie w 2017 i 2018 odpowiednio 3,68 mld i 2,75 mld zł zysku EBITDA – uważa Marcin Stebakow, analityk Vestor DM.

Atrakcyjne telekomy

Akcje Orange Polska przez większą część 2017 r. zawodziły, ale w ostatnich miesiącach inwestorzy nab

Akcje Orange Polska przez większą część 2017 r. zawodziły, ale w ostatnich miesiącach inwestorzy nabrali większego zaufania do spółki. Uwagę rynku przykuły dużo lepsze od spodziewanych wyniki za II kwartał br. Inwestorzy liczą też na nową strategię telekomu, która zostanie przedstawiona we wrześniu, co może wesprzeć notowania spółki w krótkim terminie.

GG Parkiet

Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers, kandydatów do zwyżek w kolejnych miesiącach upatruje wśród papierów telekomów, Orange Polska i Cyfrowy Polsat. Obie spółki w tym roku do tej pory tylko w niewielkim stopniu skorzystały z rynkowej hossy, dzięki czemu ich wyceny utrzymują się na atrakcyjnych poziomach. – Jesteśmy optymistyczni co do perspektyw Orange Polska. Udane inwestycje w mobilną sieć LTE i stacjonarną światłowodową już przekładają się na przyrosty liczby klientów, a zakładamy, że w kolejnych kwartałach nadal widoczny będzie efekt zwiększania zasięgu sieci oferującej wysoką przepustowość. Spodziewamy się też, że prezentacja zaktualizowanej strategii planowana na początek września może zawierać pewne inicjatywy optymalizacji kosztów. Inwestorzy mogą kupować akcje przed tym wydarzeniem, licząc na pozytywne zaskoczenie – przekonuje specjalista.

W przypadku Cyfrowego Polsatu zwraca uwagę na wysokie przepływy gotówkowe i rosnący przychód na klienta w segmencie detalicznym, co pozwala na stopniowe zmniejszanie długu, natomiast w segmencie telewizyjnym pozytywnym sygnałem są ciągle rosnące przychody reklamowe. – Pewnym ryzykiem są kwestie związane z częstotliwościami, ale w tym obszarze spółka na razie ma przewagę na konkurentami. Debiut Playa pokazuje, że inwestorzy są skłonni wysoko wyceniać operatorów mobilnych, a w przypadku Cyfrowego Polsatu mamy jeszcze część medialną, która świetnie uzupełnia biznes Polkomtela i uzasadnia premię w wycenie spółki – uważa Niszcz.

Odzieżowi potentaci wracają do gry

Na akcjach LPP można było zarobić ponad 33 proc. Odzieżowy potentat dzięki trafionym kolekcjom notuj

Na akcjach LPP można było zarobić ponad 33 proc. Odzieżowy potentat dzięki trafionym kolekcjom notuje wysoką dynamikę przychodów. Z kolei osłabienie dolara zmniejszyło presję kosztową. Analitycy pozytywnie odbierają przyspieszenie tempa ekspansji powierzchni handlowej w 2017 r. i większy nacisk na sprzedaż przez internet.

GG Parkiet

Dobrze postrzegane przez analityków są największe spółki handlujące obuwiem i odzieżą CCC i LPP. – Wstępne wyniki LPP za II kwartał br. okazały się zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Liczymy, że także w kolejnych okresach ścieżka wynikowa detalisty będzie wzrostowa m.in. dzięki utrzymaniu dodatniej sprzedaży z mkw. i odbudowie pierwszej marży – wskazuje Adrian Górniak, analityk DM BDM. Jednocześnie pozytywnie ocenia poczynania zarządu spółki, polegające na przyspieszeniu tempa ekspansji powierzchni handlowej w 2017 r., głównie w kierunku rosyjskim. – Bardzo dobrze odbieramy rozwój kanału e-commerce, w planach na kolejne miesiące jest wejście do pięciu krajów z całym portfolio marek (w tym do Rosji). Liczymy również na pozytywny wpływ tańszego dolara, który przy obecnym poziomie stwarza pole do przebicia wcześniejszych zapowiedzi zarządu grupy – ocenia ekspert.

Z kolei CCC znalazło uznanie analityków przede wszystkim dzięki dynamicznie rosnącemu biznesowi i dobrze rokującemu segmentowi sprzedaży internetowej, którego obroty stanowią coraz większy udział w przychodach grupy. Jak zauważa Konrada Księżopolski, szef analityków Haitong Banku, dopracowanie przez CCC koncepcji sklepowej, skuteczna kampania wizerunkowa i korzystna sytuacja makroekonomiczna w połączeniu z agresywną rozbudową powierzchni sklepowej pozwalają CCC osiągać wysoką dynamikę wzrostu. – Wygląda na to, że spółka koncentruje się obecnie na zwiększeniu udziału w rynku, szczególnie w Polsce, co może tymczasowo skutkować obniżeniem marży brutto – uważa. Jego zdaniem batalię o udział w rynku jednak warto prowadzić. – Jeżeli CCC, zgodnie z przewidywaniami Haitong Banku, jeszcze bardziej umocni swoją dominującą pozycję w Polsce (22,5 proc. w 2016 r.), a konkurencja osłabnie, to marże powinno udać się odbudować. Co więcej, CCC dzięki skali swojego biznesu oraz połączeniu produkcji własnej i azjatyckiej jest w stanie dobrze kontrolować koszty produkcji – argumentuje Księżopolski.

Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?
Analizy rynkowe
Czy Święty Mikołaj zawita w tym roku na giełdę?