Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ponownie głównym źródłem napięć i zagrożeń były wydarzenia na scenie politycznej – zarówno w USA, jak i globalnie. Na szczęście lepsze dane napływające z gospodarek i niezłe wyniki generowane przez spółki okazały się wystarczającą przeciwwagą, zapobiegającą wystąpieniu głębszej korekty.
Jeszcze w lipcu zmienność rynkowa w USA liczona wskaźnikiem VIX odnotowywała długi ciąg najniższych w historii poziomów i to pomimo trwających od wiosny utarczek między USA a Koreą Północną czy śledztwa prowadzonego w sprawie rosyjskich powiązań sztabu wyborczego Donalda Trumpa. Dopiero w sierpniu nastąpił wyraźny wzrost niepewności wśród inwestorów. Jednak nie przebiegał on według typowego wzorca. W ciągu ostatnich czterech tygodni (wliczając „postnuklearną" sesję z początku września) wystąpiły aż cztery sesje, podczas których doświadczyliśmy ponad 25-proc. wzrostu wskaźnika VIX, licząc od poziomu poprzedniego zamknięcia do wskazań maksymalnego niepokoju w danym dniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.