Jarosław Niedzielewski

Na Wall Street zaczęło bujać

Po pięciu miesiącach niezmąconych większą korektą wzrostów, na Wall Street powróciła zmienność. Turbulencje, których doświadczyli także inwestorzy w Europie Zachodniej, były wynikiem rosnącej niepewności co do skali obniżek stóp procentowych przez najważniejsze banki centralne.

Rekord za rekordem, a stopy bez zmian

Głównym czynnikiem stojącym za falą hossy, która przetoczyła się przez giełdy pod koniec ubiegłego roku, miało być szybkie rozpoczęcie cyklu znaczących obniżek stóp procentowych. Dziś z siedmiu obniżek zakładanych w 2024 r. zostały trzy. Nie zahamowało to wzrostów na giełdach. Wręcz przeciwnie, w ostatnich tygodniach mieliśmy wysyp rekordów indeksów akcji od Wall Street przez Europę po Japonię. Historyczne szczyty ustanowiły bitcoin i złoto. Mocno spadły marże obligacji korporacyjnych.

Widać sygnały, które mogą wspierać wzrosty na rynku

Od początku nowego roku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę. Huśtawka nastrojów w segmencie firm technologicznych w USA, wyprzedaż chińskich spółek, ataki Huti na Morzu Czerwonym grożące zerwaniem globalnych łańcuchów dostaw czy oddalająca się perspektywa obniżki stóp procentowych w USA – to tylko część wydarzeń, które wpływały na nastroje na rynkach finansowych w pierwszych tygodniach 2023 roku.

W tym roku warto postawić na dywersyfikację

Rok 2023 zakończyliśmy w zupełnie innych nastrojach niż rok 2022. Wówczas byliśmy bliscy stanu rezygnacji. Dziś bliżej wszystkim do euforii. Być może faktycznie mamy więcej powodów do optymizmu. Jednak obecnie rynki finansowe dyskontują jedynie pozytywny scenariusz dla globalnej gospodarki, nie pozostawiając zbyt dużego marginesu na potencjalne rozczarowania.

Globalna hossa za polskim przewodem

Optymizm, jaki zapanował na warszawskiej giełdzie w październiku, kontrastujący z pesymizmem rozprzestrzeniającym się w tym samym czasie na zachodnich giełdach, okazał się mocno zaraźliwy.

GPW w natarciu, Wall Street w odwrocie

Trwająca już trzeci miesiąc korekta na światowych giełdach, w czasie której indeks MSCI World stracił ponad 10 proc., w ostatnim czasie przyśpieszyła.

Miękkie lądowanie czy twarde przyziemienie?

Jerome Powell uznał niedawno scenariusz miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki nie za pewną, ale prawdopodobną i preferowaną przez Fed opcję.

Chiny czy Jerome Powell – kto wykolei hossę?

Niewiele zabrakło, by w połowie wakacji amerykańskie indeksy akcji ustanowiły nowe rekordy, co byłoby doskonałym ukoronowaniem trwającego od października ubiegłego roku trendu wzrostowego na Wall Street.

Stara hossa w nowej odsłonie

W pierwszej połowie czerwca giełdowe byki przypuściły prawdziwy szturm na rynkach akcji.

Fałszywe wybicie czy sygnał do kontynuacji hossy?

Można było mieć uzasadnione wątpliwości co do solidności fundamentów, na których wyrósł trwający od października ubiegłego roku trend wzrostowy. W połowie maja inwestorzy postanowili jednak je rozwiać, przystępując do zakupów, których efektem było wybicie w górę z trwającej od półtora miesiąca konsolidacji.