Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Duża presja na wzrost wynagrodzeń w Polsce jest widoczna od kilku kwartałów. Co więcej panuje przekonanie, że podobnie będzie i w tym roku. Spółki nie próbują walczyć z tym trendem. Skupiają się bardziej na zwiększeniu wydajności i efektywności już zatrudnionych osób oraz inwestycjach w rozwiązania, które pozwolą ograniczyć koszty i zwiększyć wpływy.
W Budimeksie koszty świadczeń pracowniczych stanowią kilkanaście procent kosztów ogółem. – Koszty wynagrodzeń w tym roku wzrosną, co wynika z jednej strony ze wzrostu liczby zatrudnionych pracowników (planujemy wzrost o 1 tys. osób), a z drugiej z nominalnego wzrostu wynagrodzeń spowodowanego brakiem pracowników w branży budowlanej. Sytuację pogorszy rosnąca liczba realizowanych inwestycji, głównie infrastrukturalnych, która pogłębi przepaść pomiędzy popytem a podażą rąk do pracy – mówi Cezary Mączka, członek zarządu Budimeksu. Jednocześnie firma stara się minimalizować wpływ kosztów na wyniki m.in. poprzez stosowanie nowych technologii, takich jak Building Information Modeling (cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości budowli), dronów skanujących place budów, urządzeń do komunikacji mobilnej oraz aplikacji usprawniających procesy produkcji i zarządcze. Ponadto powstał zespół ds. innowacji, którego jednym z głównych celów jest stworzenie rozwiązań sprzyjających innowacjom.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.