Spełniły się oczekiwania zarządzających sprzed miesiąca. Kwiecień przyniósł chwilę oddechu od spadków i przerwał złą passę na rynkach akcji, co wyraźnie przełożyło się na wyniki funduszy inwestujących w te aktywa.
Kilka rodzynków wśród „misiów"
W zeszłym miesiącu spośród głównych warszawskich indeksów najlepiej zachowywał się WIG20, który zyskał w tym czasie 3,69 proc. Zarządzającym trudno było pobić ten wynik, jednak było kilka funduszy, którym udało się pokonać WIG. A indeks szerokiego rynku wspiął się w kwietniu o 2,66 proc. Nieźle wypadły również fundusze złożone z akcji małych i średnich spółek. O ile indeks „średniaków" zeszły miesiąc zakończył wzrostem o 0,36 proc., o tyle sWIG20 zaliczył 0,42-proc. stratę. Jednak nie przeszkodziło to kilku funduszom „misiów" zarobić solidne 2, a w jednym przypadku nawet ponad 3 proc.
Fundusze tureckie nadal pod presją
Gwiazdami zeszłego miesiąca były jednak fundusze surowcowe (blisko 4 proc. średniego zysku) oraz rynków rozwiniętych – ta grupa średnio dała zarobić około 2,25 proc. Najlepsze z nich miały jednak wyniki o wiele lepsze. Allianz Dywidendowy Akcji Europejskich przyniósł 6,8 proc. zysku, natomiast Esaliens Okazji Rynkowych – 5,6 proc. – W kwietniu istotnie wzrosły kursy największych pozycji w portfelu, do których należy zaliczyć spółki z sektora konsumpcyjnego, takie jak Amazon (zwyżka o 12,9 proc.) czy spółkę RH, działającą w obszarze wyposażania wnętrz (w kwietniu wzrost o 9,7 proc.). Ponadto dodatkowym pozytywnym czynnikiem było również dobre zachowanie części spółek z sektora finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem spółki One Main Holding, której kurs wzrósł o 8 proc. – tłumaczy Łukasz Majkowski, analityk inwestycyjny w Esaliens TFI.
Poprzedni miesiąc znów okazał się trudny dla funduszy akcji tureckich, które były najsłabsze (średnia strata to 5,7 proc.). Głównie jest to efekt spadków na tamtejszej giełdzie (XU100 zniżkował o 9,3 proc.), ale swoje zrobiła również znów słabnąca lira. Maj powinien przynieść jednak uspokojenie nad Bosforem. Rynek wszak liczy, że przyspieszenie wyborów ustabilizuje sytuację w tureckiej gospodarce.