Na początku tego roku, 50-letnią koncesję MSWiA na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym otrzymała APS Energia, projektant i producent systemów zasilania awaryjnego. Pozwolenie ma pomóc spółce w sprzedaży urządzeń zasilania gwarantowanego dla sektora wojskowego i pozostałych służb mundurowych. O szczegółach firma na razie nie chce jednak jeszcze mówić. – W związku z tym, że przemysł obronny jest stosunkowo nowym polem działania, na który wkraczamy, jest jeszcze zbyt wcześnie, żebyśmy mogli udzielić szczegółowych informacji na temat działań prowadzonych przez APS Energia na rzecz szeroko rozumianych służb mundurowych – twierdzi Anna Kwolek, menedżer ds. marketingu i PR w APS Energia.
Działalność ściśle regulowana
Służby mundurowe są absolutnie podstawową grupą odbiorców Lubawy. W jej ofercie znajdują się takie kategorie wyrobów jak: ochrona indywidualna (hełmy, kamizelki, odzież ochronna), namioty i hangary, kamuflaż i pozoracja, sprzęt BHP i ratowniczy, a także elementy wyposażenia pojazdów (balistyka, pływaki, zbiorniki paliwowe). Firma dostarcza je nie tylko do odbiorców w Polsce, ale też za granicę, m.in. do Armenii i USA, gdzie posiada swoje firmy. Umowy realizowane przez grupę Lubawa zawierane są głównie w następstwie wygranych przetargów publicznych. – Wartości zamówień są zróżnicowane, największe kontrakty przekraczają 20 mln zł – podaje biuro zarządu Lubawy.
Firma uczestniczy w przetargach, jeśli tylko ich przedmiot wpisuje się w kompetencje grupy. Do krajowych odbiorców zalicza m.in. Inspektorat Uzbrojenia, regionalne bazy logistyczne, Komendę Główną Policji, komendy straży pożarnej i Straży Granicznej. Obecnie jednym z największych wartościowo przetargów, w którym Lubawa bierze udział, jest ten na maskowanie dla armii USA. Firma ma duże szanse na jego wygranie, gdyż otrzymała już zamówienie na prototypową serię kamuflażu.
Lubawa informuje, że dostawy dla służb mundurowych są ściśle regulowane i wymagają posiadania odpowiednich zezwoleń zarówno przez sprzedawcę, jak i nabywcę, aby państwo mogło sprawować pełną kontrolę nad tego rodzaju działalnością. – Przede wszystkim należy uzyskać koncesję ministra spraw wewnętrznych i administracji na wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym – twierdzi biuro zarządu spółki. Konieczne są też certyfikaty ISO i AQAP oraz uzyskanie pozytywnych referencji wystawionych przez zamawiających po wykonaniu dostaw dla uwiarygodnienia możliwości realizacji umowy. W wielu wypadkach produkt musi pozytywnie przejść niezależne badania i uzyskać odpowiednie certyfikaty, np. certyfikat zgodności w zakresie tzw. akredytacji OIB w przypadku kamizelek kuloodpornych.
Perspektywiczny klient
Dostawy dla służb mundurowych realizują spółki energetyczne, paliwowe i transportowe. I tak PGE Obrót, firma należąca do grupy kapitałowej PGE, na podstawie wygranych przetargów sprzedaje energię elektryczną m.in. jednostkom policji.
Usługi na rzecz służb mundurowych świadczą firmy z grupy PGNiG. Od początku 2017 r. PGNiG Obrót Detaliczny pozyskało w drodze przetargów kontrakty na dostawy gazu lub energii na łączny wolumen 359,4 GWh. Wśród odbiorców są m.in. 8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Centralny Zarząd Służby Więziennej. – W przypadku PSG, pełniącej rolę operatora systemu dystrybucyjnego gazu, zasady świadczenia usługi dystrybucji paliwa gazowego są jednakowe dla wszystkich odbiorców gazu, także jednostek służb mundurowych. Również w zakresie usługi przyłączania do sieci gazowej obiektów służb mundurowych nie stosuje się żadnych odmiennych procedur – podaje departament PR gazowniczego koncernu. W PGNiG Obrót Detaliczny umowy na rzecz służb mundurowych odpowiadają za mniej niż 1 proc. wartości wszystkich kontraktów. Firma przypuszcza jednak, że wartość tego rodzaju umów będzie rosnąć. – PGNiG Obrót Detaliczny planuje udział w przetargach na dostawy gazu lub energii dla jednostek służb mundurowych, ale nie podajemy w tym zakresie szczegółów. Z naszego doświadczenia wynika, że największy procent ogłaszanych przetargów ma miejsce w ostatnim kwartale danego roku – twierdzi departament PR w PGNiG.