„The Wall Street Journal" opublikował artykuł o wyzwaniach, z jakimi musi się mierzyć Walmart przy dostawie żywności zamówionej przez klientów drogą internetową. W materiale szczególnie ciekawie wygląda grafika pokazująca dynamiczny wzrost wartości sprzedanych online produktów spożywczych. Od 2008 r. notowany jest coroczny wzrost i w ub.r. wartość sprzedanych produktów spożywczych przez internet wyniosła blisko 80 mld dolarów amerykańskich.
Wzrost popularności zakupów żywności przez internet to nie tylko zjawisko dostrzegalne w Stanach Zjednoczonych. W większych polskich miastach także widzimy coraz większą liczbę pojazdów dostarczających zamówioną online żywność, m.in. z takich sklepów jak Auchan, Tesco czy Frisco.
Podobne wnioski płyną także z raportu Nielsena pt. „Future Opportunities in FMCG e-commerce", w którym analizowana jest sytuacja m.in. w europejskich krajach. Z raportu dowiadujemy się, że sprzedaż produktów FMCG (ang. fast-moving consumer goods, tzw. produkty szybko zbywalne, czyli m.in. żywność) przez internet w nadchodzących latach będzie rosła co roku średnio o 18,4 proc. Obecnie liderem jest Wielka Brytania, w której sprzedaż online stanowi obecnie 6,3 proc. całości sprzedaży produktów FMCG.