Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
3 zdjęcia
ZobaczLeszek Gołąbiecki prezes Unibepu W Polsce północno-wschodniej grupa nie widzi zwiększonego zapotrzebowania na asfalt. Z uwagi na przedłużające się projektowanie drogi szybkiego ruchu S61 wzrostu takiego oczekuje jednak w latach 2020–2022.
Sezonowy szczyt prac budowlanych na drogach oznacza m.in. zwiększony popyt na asfalt, a w konsekwencji wzrost ich ceny. – Ze względu na to, że większość robót drogowych realizowanych jest w okresie marzec–październik, fluktuację cen asfaltu będzie można ocenić dopiero za kilka tygodni. Możemy powiedzieć, że obecnie, w stosunku do poprzedniego okresu, w którym prowadzono prace, odnotowaliśmy wzrost cen asfaltu o 25 proc. do 37 proc., w zależności od typu – twierdzi Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes Mostostalu Warszawa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.