Technologie

Rozmowy o Huawei w Polsce

Za chwilę ruszają konsultacje nowelizacji przepisów pozwalających wskazać zaufanego dostawcę sieci telekomunikacyjnych 5G w Polsce. O tym, co niesie nowela, minister cyfryzacji rozmawiał z telekomami.
Foto: Bloomberg

Minister cyfryzacji Marek Zagórski spotkał się w środę z przedstawicielami operatorów telekomunikacyjnych, czekających na nową aukcję częstotliwości 3,6 GHz, czyli tzw. aukcję 5G – dowiedział się „Parkiet". Rozmowy dotyczyły ruszających lada dzień konsultacji nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Ustawa ta już reguluje sposób działania tzw. Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa, od którego za chwilę zależeć będzie bardzo ważna dla aukcji i samego 5G w Polsce kwestia: kto będzie mógł sieci te budować.

Swoiste negocjacje

W ustawie wprowadzone zostaną kryteria, które musi spełnić tzw. zaufany dostawca sieci telekomunikacyjnych. To nie jest zaskoczenie, ponieważ kraje unijne są zobowiązane do wprowadzenia takich zapisów przez Komisję Europejską. Tym samym Kolegium ma dostać odpowiednie narzędzia prawne, aby takie decyzje podejmować. Jego opinia ma być zaś wiążąca dla uczestników aukcji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.