Technologie i IT

Grupa R22 zamierza dalej przejmować

Spółka właśnie zapowiedziała dużą transakcję. Na horyzoncie jest kilka kolejnych. Może do nich dojść już w pierwszym kwartale.

R22, zarządzane przez Jakuba Dwernickiego, mocno poprawia przychody. Dynamika zysków wygląda gorzej.

Foto: Archiwum

Piątkowy debiut R22 na rynku głównym można uznać za udany. Od rana kurs rósł przy stosunkowo wysokim obrocie. Po południu prawa do akcji drożały o ponad 4 proc., a akcje o 10 proc. Warto odnotować, że spółce nie pomagały dobre nastoje rynkowe: WIG zniżkował, wbrew powszechnym oczekiwaniom, że ostatnia sesja 2017 r. będzie udana.

Czas na zakupy

W ofercie publicznej inwestorzy zgłosili popyt na wszystkie akcje (5,2 mln), ale po cenie wyraźnie niższej od maksymalnej. Ta ostatnia wynosiła 23 zł, a emisyjną ustalono na 17,5 zł. Całkowita wartość oferty sięgnęła zatem 91 mln zł, z czego ponad 61 mln zł przypadło na nowe akcje.

Foto: GG Parkiet

Pieniądze spółka zamierza wykorzystać m.in. na przejęcia. O jednym poinformowała w przeddzień debiutu. Podpisała (poprzez spółkę zależną) umowę inwestycyjną na zakup udziałów w podmiocie będącym właścicielem marki Kei.pl. Wartość transakcji sięga 22 mln zł. R22 podkreśla, że po przejęciu Kei.pl powiększy swój udział w rynku hostingowym. Zwraca też uwagę na posiadanie przez Kei.pl nowoczesnego data center w Krakowie o powierzchni około 1000 mkw. Przejęta spółka w ostatnim roku obrotowym wypracowała ponad 8 mln zł przychodów. Ma 14 tys. klientów i ponad 18 tys. obsługiwanych domen.

Podczas piątkowego debiutu prezes Jakub Dwernicki podkreślił, że ostatnie przejęcie nie wyczerpuje apetytu R22. Poinformował, że na celowniku są trzy kolejne podmioty. Niewykluczone, że do kolejnych zakupów dojdzie już w I kwartale 2018 r.

Grupa R22 zatrudnia w kontrolowanych przez siebie spółkach około 150 specjalistów w kilkunastu ośrodkach w Polsce. Centralę ma w Poznaniu, a oddziały i spółki zależne m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Rybniku oraz Oleśnicy. Może się pochwalić imponującą dynamiką przychodów ze sprzedaży i wysoką rentownością, ale dynamika zysków pozostawia wiele do życzenia.

Ruch w technologiach

W 2017 r. najwięcej zmian właścicielskich odnotowano wśród spółek z branży TMT, czyli technologicznej, mediowej i telekomunikacyjnej. Dużym powodzeniem cieszą się też usługi dotyczące szybko rosnącego segmentu e-commerce oraz fintech. Stawiają na niego nie tylko inwestorzy branżowi, ale też fundusze. W piątek MCI.EuroVentures poinformował o zakupie węgierskiej spółki Netrisk.hu. Wartość współfinansowanej przez Mezzanine Management i Bank Gospodarstwa Krajowego transakcji wyniosła 56,5 mln euro. Netrisk to wiodący na Węgrzech broker ubezpieczeniowy w kanale online.

Trendy na 2018 rok

Chmura, rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, internet rzeczy oraz cyberbezpieczeństwo – to przykłady segmentów branży IT, które zdaniem ekspertów będą w 2018 r. mocno zyskiwały na znaczeniu.

– Można powiedzieć, że w mijającym roku dowiedzieliśmy się dwóch bardzo istotnych rzeczy: po pierwsze, że nie ma systemu IT, którego przy odpowiedniej determinacji i doborze właściwych środków nie dałoby się złamać. Po drugie, że cyberprzestępczość to nie jest coś wirtualnego czy abstrakcyjnego, coś, co dotyka nielicznych – mówi Adam Dzielnicki, ekspert z firmy Atman. Dodaje, że cyberprzestępczość to realne zagrożenie dla działalności każdej firmy i instytucji, którego skutki może odczuć każdy z nas. – Dobitnie informowały o tym billboardy czy lotniskowe tablice w największych światowych aglomeracjach, wyświetlające żądania okupu za przywrócenie systemów do działania – przypomina.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły