Technologie

Kurs Biomedu rośnie na dofinansowaniu

Akcje wytwórni surowic i szczepionek z Lublina drożeją dzisiaj o 8,6 proc., do 3,91 zł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała spółce ok. 66 mln zł dofinansowania na dwa medyczne projekty o łącznej wartości 132 mln zł.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Jednak od początku roku kurs notowanej na NewConnect spółki spadł o 21 proc. i jej bieżąca kapitalizacja wynosi 151 mln zł.

Biomed chce przeprowadzić dwa projekty medyczne. Pierwszy dotyczy uruchomienia produkcji innowacyjnej immunoglobuliny dożylnej nowej generacji (ludzkich przeciwciała stosowane w leczeniu chorób układu odpornościowego). Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 65,2 mln zł a kwota dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wyniesie 32,6 mln zł.

Jak podaje spółka celem tego  projektu jest dywersyfikacja jej produkcji poprzez wdrożenie nowatorskiej technologii francuskiej firmy LFB Biomedicaments produkcji innowacyjnych produktów osoczopochodnych w postaci immunoglobuliny dożylnej nowej generacji (IGNG), która docelowo ma zastąpić obecne rozwiązania technologiczne oparte o klasyczne metody wytwarzania immunoglobuliny do podawania dożylnego IVIG.

Drugi projekt ma polegać na wdrożeniu „trzystopniowej technologii inaktywacji wirusów do produkcji innowacyjnego czynnika von Willebranda". To niezbędny składnik krwi biorący udział w procesie jej krzepnięcia. Jego niedobór prowadzi do choroby charakteryzującej się skłonnością do krwawień. Całkowita wartość tego projektu to 66,6 mln zł. Kwota dofinansowania ze środków PO IG wyniesie 33,3 mln zł. Spółka podaje, że klasyczne metody wytwarzania czynnika von Willebranda charakteryzują się zakresem funkcjonalności daleko niższym od funkcjonalności preparatu, który będzie wdrożony w ramach projektu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.