REKLAMA
REKLAMA

Surowce

Typ fundamentalny: ceny gazu ziemnego nadal pod presją

Na rynku gazu ziemnego wciąż dominują sprzedający. Jego cena na rynku amerykańskim jest blisko tegorocznych minimów.
Foto: AFP
Foto: GG Parkiet

– W przypadku notowań gazu ziemnego sytuacja jest frustrująca dla wielu inwestorów. Notowania tego surowca w USA poruszają się w powolnym, systematycznym ruchu spadkowym już od wielu miesięcy, a tymczasem fundamenty tego rynku w ostatnim czasie wcale nie były najgorsze – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jak dodaje, jeszcze kilka tygodni temu pojawiła się szansa, że ceny gazu ziemnego w końcu odbiją. – Oczekiwano wysokich temperatur powietrza w Stanach Zjednoczonych, które potencjalnie mogłyby doprowadzić do wzmożonego popytu na gaz ziemny, wykorzystywany w celach klimatyzacyjnych. Niemniej, ostatecznie sytuacja pogodowa pomogła notowaniom gazu ziemnego tylko w bardzo krótkoterminowej perspektywie, a ceny gazu szybko powróciły do spadków. Jeśli sytuacja na rynku gazu istotnie się nie zmieni w najbliższych tygodniach, będzie to najgorsze lato dla tego surowca od około 20 lat – zwraca uwagę Sierakowska. I chociaż i tak popyt na gaz w Stanach Zjednoczonych systematycznie rośnie, to z drugiej strony rośnie również jego produkcja, która sięga rekordu wszech czasów. – Rewolucja łupkowa całkowicie zmieniła sytuację na rynku gazu w Stanach Zjednoczonych – produkcja gazu z łupków dynamicznie wzrosła i nadal rośnie, w całości zaspokajając rosnący popyt i generując nadwyżkę. Co więcej, nadal spora część gazu ziemnego w USA nie jest nawet wykorzystywana. Z fundamentalnego punktu widzenia duża podaż gazu ziemnego w USA nie tylko zaspokaja tamtejszą rosnącą konsumpcję, ale nawet wciąż generuje duże nadwyżki surowca. Na razie więc trudno liczyć na to, że notowania gazu w USA powrócą do trwałych zwyżek – twierdzi Sierakowska. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA