Surowce i paliwa

PGNiG kończy projekt na Żeraniu

W najbliższych tygodniach powinna ruszyć komercyjna eksploatacja bloku gazowo-parowego.

Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Foto: materiały prasowe

Do końca listopada PGNiG chce ruszyć z komercyjną eksploatacją bloku gazowo-parowego na warszawskim Żeraniu. Obecnie jest on w ruchu próbnym, w trakcie którego sprawdzane jest funkcjonowanie instalacji oraz są wykonywane próby i testy wymagane kontraktem z wykonawcą. Przekazanie obiektu do eksploatacji będzie możliwe po potwierdzeniu spełnienia przez niego określonych parametrów technicznych i wymagań formalnych. Blok energetyczny o mocy elektrycznej 497 MW (megawaty) powstaje kosztem 1,6 mld zł. Rocznie będzie zużywał ok. 675 mln m sześc. gazu ziemnego.

Rok opóźnień

Pierwotnie inwestycja miała być ukończona w listopadzie 2020 r. Wykonawca, czyli konsorcjum utworzone przez japońskie Mitshubishi Hitachi i polski Polimex-Mostostal, tłumaczył opóźniania epidemią koronawirusa. Na razie nie wiadomo, czy i jakiego ewentualnie odszkodowania będzie domagać się PGNiG Termika, firma zależna PGNiG bezpośrednio zlecająca budowę. „Sankcje związane z opóźnieniem realizacji prac są opisane w kontrakcie. Ich stosowanie oraz wysokość jest uzależniona m.in. od momentu przekazania bloku do eksploatacji oraz zdarzeń, na które wykonawca ani PGNiG Termika nie mają wpływu" – informuje biuro public relations PGNiG.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.