Surowce i paliwa

We wrześniu węgiel drożał, ale do czasu

Trzeci kwartał skończył się spadkami cen na światowych rynkach.
Foto: Adobestock

Zgodnie z opublikowanymi przez Agencję Rozwoju Przemysłu danymi wzrost cen węgla na światowych rynkach był krótkotrwały. Pod koniec września nastąpiła korekta.

Gorące letnie miesiące nie sprzyjają robieniu zapasów i sierpień nie różnił się pod tym względem od tych z lat poprzednich. Jednak na przełomie sierpnia i września, dosyć niespodziewanie dla analityków, pojawił się wysoki popyt na węgiel z RPA w indyjskich portach. Cena węgla zaczęła rosnąć: w pierwszym wrześniowym, tygodniowym notowaniu indeksu RB sięgnęła 58,96 USD /tonę. Nieco taniej było w Europie – na początku września indeks CIF ARA dobił poziomu 56,88 USD/tonę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.