Surowce i paliwa

Wyzwaniem spadek popytu na paliwa

Największym wyzwaniem, przed którym stoją branża i węgierski MOL Group, jest spodziewany spadek popytu na paliwa płynne w naszym regionie.
Foto: Bloomberg

– Przepisy dotyczące ochrony środowiska wymuszają produkcję coraz bardziej oszczędnych samochodów, które wpłyną na mniejsze zapotrzebowanie na paliwa, mimo rosnących dochodów i wciąż powiększającego się parku maszynowego w Europie Środkowo-Wschodniej. W krótkim i średnim terminie, to nie pojazdy elektryczne najbardziej wpływają na spadek popytu na paliwa, a właśnie coraz bardziej efektywne technologie silników spalinowych – mówi Ágnes Horváth, główna ekonomistka MOL Group. Dodaje, że to dlatego jednym z najważniejszych filarów strategii koncernu na najbliższe lata jest dywersyfikacja źródeł przychodów i rozwój działalności petrochemicznej. Firma stawia także na zwiększenie obecności w segmencie usług konsumenckich, zamiast sprzedaży detalicznej paliw.

Węgrzy widzą dziś na rynku ropy i gazu dwa zasadnicze zagrożenia. Pierwsze to możliwość eskalacji konfliktu saudyjsko-irańskiego do bezpośredniej wojny. Drugim jest kolejne odcięcie dostaw gazu w zimie, wskutek braku porozumienia rosyjsko-ukraińskiego w sprawie tranzytu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.