Surowce i paliwa

Lotos: Grupa zwiększa wydobycie na Bałtyku

Prace na złożu B3 przynoszą efekty.
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Lotos Petrobaltic, firma zależna od Lotosu zajmująca się poszukiwaniami i wydobyciem ropy i gazu, jest coraz bliżej zakończenia prac rekonstrukcyjnych na bałtyckim złożu B3. Od lutego do dziś wykonała rekonstrukcję sześciu odwiertów. Obecnie trwają prace przy siódmym. Najnowszy harmonogram przewiduje, że na tym złożu dokonana zostanie jeszcze rekonstrukcja dwóch odwiertów. Dzięki temu na B3 systematycznie rośnie wydobycie, mimo że jego eksploatacja prowadzona jest już od wielu lat. – Obecnie obserwujemy stabilizację pracy odwiertów z całego złoża na poziomie 2,2 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy – red.) na dobę – informuje biuro prasowe Lotosu. Co ważniejsze, do końca roku powinna nastąpić dalsza zwyżka.

Jeszcze w I kwartale dzienne wydobycie z B3 wynosiło ok. 1,1 tys. boe, a w II kwartale sięgało 1,4 tys. boe. Z kolei na koniec czerwca jego rezerwy określane według międzynarodowej terminologii jako 2P sięgały 13 mln boe. W związku z tym, że trwa eksplantacja, zasoby złoża systematycznie spadają. W efekcie – zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją geologiczno-inwestycyjną – wydobycie powinno potrwać jeszcze do lipca 2031 r. Produkcja może zostać jednak wydłużona, jeśli dojdzie do tzw. przekwalifikowania zasobów nieprzemysłowych na zasoby przemysłowe lub przy zmianie zasobów geologicznych. – W pierwszym przypadku decyduje ekonomia i możliwości technologiczne. W drugim przypadku dotyczy to zmiany budowy lub parametrów złoża – tłumaczy biuro prasowe Lotosu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.