Surowce i paliwa

Orlen dużo inwestuje w bioprodukty

Wkrótce mają ruszyć linie do wytwarzania glikolu i wodoru. Grupa chce też produkować biometan i zwiększyć produkcję biokomponentów do paliw.
Foto: Bloomberg

Działalność Orlenu Południe, jednej z kluczowych firm należących do płockiego koncernu, specjalizującej się w produkcji biokomponentów dodawanych do paliw, mocno się zmienia. To konsekwencja dużych inwestycji, które tylko w tym roku mają wynieść 232,4 mln zł. Dzięki nim trzebińska spółka stanie się istotnym krajowym dostawcą m.in. glikolu propylenowego i wodoru o jakości paliwa transportowego.

Zaawansowane prace

„Inwestycja zielonego glikolu zaawansowana jest w 95 proc. Zakończyły się prace budowlane, dostawy oraz prace montażowe i instalacyjne" – informuje biuro prasowe Orlenu. Dodaje, że obecnie trwają rozruchy mechaniczne większości obiektów. Rozruch technologiczny zaplanowano na wrzesień, a termin oddania inwestycji na IV kwartał. Jej całkowity koszt szacowany jest na ok. 400 mln zł. Docelowo nowe linie mają wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.