Surowce i paliwa

Spółki dużo zainwestują w energetykę gazową

PGE, PGNiG, Orlen, Energa, a nawet Lotos i KGHM planują istotne wydatki na instalacje działające w oparciu o błękitne paliwo.
Foto: Adobestock

Do 2028 r. mogą powstać w Polsce energetyczne bloki gazowe o łącznej mocy ok. 10 GW (gigawaty) – stwierdził niedawno w Senacie Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. To bardzo dużo, zważywszy, że na koniec 2019 r. było to 2,8 GW. Z kolei najnowsze prognozy Gaz-Systemu dotyczące zapotrzebowania na przesyłanie błękitnego paliwa krajową siecią gazociągową mówią o wzroście z 18,5 mld m sześc. w tym roku do 32,6 mld m sześc. za dziesięć lat. Jednocześnie spółka szacuje, że sama energetyka zwiększy w tym czasie popyt na dostawy surowca z 3 mld m sześc. do 10,8 mld m sześc.

Kilkanaście projektów

Foto: GG Parkiet

Do rozwoju energetyki gazowej w decydującym stopniu mają przyczynić się spółki notowane na GPW. Szczególnie ambitne plany ma największy krajowy wytwórca prądu i ciepła. „Portfel projektów gazowych grupy PGE obejmuje kilkanaście inwestycji, poczynając od budowy nowych kotłowni szczytowo-rezerwowych opalanych gazem w elektrociepłowniach po budowę nowych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra. Projekty te są na różnym stopniu zaawansowania" – informuje biuro prasowe spółki. Kluczowa inwestycja o wartości 3,7 mld zł dotyczy budowy bloków nr 9 i 10 w Elektrowni Dolna Odra. Ich łączna moc elektryczna wyniesie 1,4 GW. Obecnie projekt jest na etapie realizacji prac ziemnych na potrzeby wykonania fundamentów głównych budynków. Inwestycja ma być zrealizowana do 2023 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.