REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG stawia na produkcję energii

W tym roku PGNiG mocno zwiększy możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Pod koniec kwietnia chce oddać do użytku nowy blok gazowo-parowy w Stalowej Woli. Dziś zaawansowanie projektu wynosi ok. 90 proc. Firmy wykonawcze zakończyły już większość prac. Obecnie trwa rozruch.
Foto: Bloomberg

W przedsięwzięciu tym koncern ma połowę udziałów, podobnie jak drugi udziałowiec, czyli grupa Tauron. Blok będzie mógł osiągnąć moc elektryczną nawet na poziomie 460 MW. PGNiG szacuje, że przy takiej pracy roczne zużycie gazu wyniesie 0,6 mld m sześc. – Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 1,41 mld zł netto. Z tej kwoty na koniec stycznia 2020 r. wydano 1,24 mld zł – podaje PGNiG.

Wzrośnie popyt na gaz

W IV kwartale planowano oddać do użytku blok gazowo-parowy na warszawskim Żeraniu. Teraz PGNiG na pytanie o termin realizacji projektu wyraża przekonanie, że mieszkańcy stolicy będą korzystać z wytwarzanego ciepła w sezonie zimowym 2020/2021. Nie precyzuje jednak, czy bardziej realny jest początek, koniec czy środek sezonu. – Wszystkie obiekty bloku gazowo-parowego na Żeraniu zostały już zbudowane. Główne elementy i urządzenia układów technologicznych również – twierdzi PGNiG. Obecnie trwa montaż rurociągów technologicznych i układów elektrycznych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA