REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG potrzebuje wyższej taryfy dystrybucyjnej?

Koncern chce dużo inwestować w gazociągi. Realizacja tego celu wymaga jednak podwyżek cen.
Foto: Bloomberg

Od co najmniej kilku miesięcy otoczenie makroekonomiczne wyjątkowo nie sprzyja działalności grupy PGNiG, co ma duży i negatywny wpływ na jej kondycję finansową. W najbliższych dniach, a może tygodniach tę sytuację może utrwalić lub poprawić nowa taryfa dystrybucyjna na gaz. Wszystko zależy od ustaleń między zależną Polską Spółką Gazownictwa, do której należy zdecydowana większość gazociągów dystrybucyjnych w naszym kraju, a prezesem URE. Tymczasem wydanie decyzji mocno się przeciąga.

Teoretycznie dotychczasowa taryfa obowiązywała do końca 2019 r. Brak porozumienia powoduje, że ulega przedłużeniu do czasu wydania nowej decyzji. PGNiG nie odpowiada, czy domaga się wzrostu, spadku czy utrzymania jej na wcześniejszym poziomie. Pytani przez nas analitycy uważają, że taryfa powinna wzrosnąć, gdyż koncern planuje duże inwestycje w dystrybucji. Jednocześnie zauważają, że rok temu PGNiG też planowało zwiększać nakłady, a mimo to taryfa spadła o 5 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA