Surowce i paliwa

Unimot: Nowa inwestycja w OZE

Unimot nabył 80 proc. udziałów w firmie Operator Klastra Energii (OKE). Wartości transakcji nie podano.

Adam Sikorski, prezes Unimotu

Foto: materiały prasowe

OKE jest koordynatorem klastra Żywiecka Energia Przyszłości, którego celem jest budowa odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ok. 100 MW. Dzięki temu Żywiecczyzna do 2030 r. chce osiągnąć niezależność energetyczną. Unimot, inwestując w OKE, zamierza na tym terenie rozwijać biznes OZE, energetykę rozproszoną i zarządzać lokalnym rynkiem energii. W szczególności chodzi o organizację i dostarczanie energii elektrycznej ze źródeł wytwórczych klastra oraz rozwój portfela inwestycyjnego obejmującego energetykę słoneczną o większych mocach dla podmiotów zlokalizowanych na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z obszaru powiatu żywieckiego.

Ponadto Unimot Energia i Gaz, firma z grupy Unimotu, będzie zaangażowana w program „Słoneczna Żywiecczyzna", w ramach którego wybuduje mikroinstalacje fotowoltaiczne pod marką Avia Solar w projekcie o całkowitej mocy ponad 11 MW. – Zakup udziałów w OKE wpisuje się w naszą strategię uczestniczenia w zmianach na rynku energii. Zmiany powodują, iż w najbliższych latach udział klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych w rynku energii będzie dynamicznie wzrastał – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Dodaje, że grupa posiada kompetencje wspierania ich w dążeniu do uzyskania niezależności energetycznej i maksymalizacji udziału zielonej energii w konsumpcji lokalnych społeczności.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.