REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG: Biznes biogazu dopiero jest analizowany

Jednym z kluczowych obszarów rozwoju grupy PGNiG w najbliższych latach ma się stać szeroko rozumiany biznes biogazu i uzyskiwanego z niego biometanu
Foto: materiały prasowe

Jak ten cel będzie realizowany, na razie jednak nie wiadomo. Nowy zarząd określi to dopiero w aktualizacji obowiązującej strategii grupy, która ma powstać do końca tego roku. – Zostaną w niej zawarte perspektywy rozwoju sektora biogazu i biometanu, wydatki inwestycyjne, harmonogram, a także cele wolumenowe na poszczególne lata realizacji strategii – informuje biuro prasowe PGNiG. Biogaz ma się stać dla koncernu całkiem nowym biznesem. Dziś PGNiG nie posiada żadnej instalacji do produkcji tego surowca, a i historycznie z tą działalnością nie miał wiele wspólnego. Wprawdzie w latach 2009–2012 Gas-Trading, firma z udziałem PGNiG, badał możliwość ekspansji na rynku biogazu, ale na tym się skończyło. Koncern, pytany, czy realizuje obecnie jakiekolwiek inwestycje lub projekty w tym obszarze, zapewnia, że nadal prowadzone są analizy.

Nowy zarząd w rozwoju rynku biogazu dostrzega przede wszystkim szanse na dywersyfikację działalności grupy. Zapowiedział nawet, że z krajowej produkcji będą pozyskiwane porównywalne ilości biometanu co z już realizowanego wydobycia błękitnego paliwa, czyli na poziomie ok. 4 mld m sześc. rocznie. Według PGNiG potencjał całkowitej krajowej produkcji sięga nawet 7 mld m sześc. – Rozwój produkcji energii i ciepła z biogazowni oraz biometanu dostarczanego do sieci będzie skutkował zwiększeniem dostępności paliw gazowych w Polsce, zwłaszcza na obszarach rolniczych i wiejskich, gdzie występuje problem niskiej emisji. W ten sposób działania te wpisują się w politykę zwalczania niskiej emisji prowadzoną przez rząd oraz samorządy – twierdzi biuro prasowe PGNiG. Dodaje, że ambicją koncernu jest posiadanie znaczącego udziału w rozwoju ekologicznych i niskoemisyjnych źródeł ciepła dla odbiorców indywidualnych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA