REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Inter Cars traci po wynikach

Wyniki kwartalne dystrybutora części samochodowych zostały negatywnie odebrane przez rynek. W trakcie środowej sesji notowania Inter Carsu traciły nawet ponad 6 proc.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

W III kwartale br. grupa zarobiła na czysto 63,8 mln zł, o ponad 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk operacyjny skurczył się o 2 proc. do 81 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 2 mld zł i były o 15 proc. wyższe niż rok wcześniej. Opublikowane wyniki były słabsze od oczekiwań analityków. W okresie I-III kwartału  grupa wypracowała ponad 180 mln zł zysku netto przy ponad 5,8 mld zł przychodów ze sprzedaży.

W dalszym ciągu polski rynek pozostaje najważniejszym rynkiem grupy, choć jego znaczenie systematycznie maleje. W I półroczu udział przychodów z rynku krajowego spadł do 54 proc. z 56,8 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. To efekt realizacji polityki ekspansji zagranicznej. W ocenie zarządu rynki te wykazują się dużym potencjałem wzrostu i wyższą rentowności netto dla branży niż rynek krajowy. Najwyższą dynamikę sprzedaży za okres I-III kwartału br.  w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku (po przeliczeniu na zł i po włączeniach konsolidacyjnych) odnotowały spółki zależne w następujących państwach: Bośnia i Hercegowina (625 proc.), Mołdawia (160 proc.), Estonia (100 proc.) i Niemcy (67 proc.). Dodatnią dynamikę wzrostu odnotowały również spółki zależne o największym wpływie na przychody grupy: Rumunia (13 proc.), Litwa (14 proc.), Czechy (20 proc.), Węgry (23 proc.), Chorwacja (21 proc.) i Bułgaria (29proc.).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA