Przemysł

Rosnące koszty wyzwaniem na 2019 rok dla spółek przemysłowych

Zdaniem analityków DM mBanku wyniki III kwartału przyniosą kontynuację pozytywnego trendu.
Foto: Adobestock

- W  III kwartale 2018 r. polskie spółki przemysłowe powinny kontynuować odbicie wyników zapoczątkowane w poprzednim kwartale. Oczekujemy, że 65 proc. obserwowanych spółek poprawi rok do roku wyniki. Największych pozytywnych zaskoczeń oczekujemy w  takich spółkach, jak Amica, Cognor, Famur, Kernel i Pozbud wskazują analitycy DM mBanku.

Ich zdaniem największymi wyzwaniami na 2019 rok dla spółek w sektorze przemysłowym są obecnie  rosnące ceny energii elektrycznej. - Te najbardziej odczują (w kolejności  negatywnego wpływu na EBITDA) Cognor, PKP Cargo, Pfleiderer, Mangata, Forte, Tarczyński, Stelmet, KGHM, JSW, Boryszew i Grupa Kęty. Dodatkowo należy założyć, że trzeci rok z rzędu rosnąć będą koszty płac (oczekujemy 5 proc. r/r wzrostu). Przy obecnie obserwowanym spadku PMI w Europie spółki przemysłowe mogą pokazać  słabe rezultaty w I połowie 2019 r. - szacują eksperci.

Wśród spółek przemysłowych analitycy DM mBanku najbardziej przekonani są do inwestycji w akcje:  Amiki (przełamanie spadkowej dynamiki oczyszczonych rezultatów w II kwartale; dwucyfrowe dyskonta do innych producentów AGD; spółka notowana z około 20-30-proc. dyskontem do swoich 3-letnich średnich na wskaźnikach C/Z i EV/EBITDA), Famuru (perspektywa poprawy wyników r/r i q/q w kolejnych kwartałach; około 8-proc.stopa dywidendy w 2018 i 2019 roku) i Kernelu (wyraźne przełamanie spadkowego trendu w wynikach za II kwartał; dynamiczna poprawa wyników w 2019 roku). Z mniejszych spółek faworytem brokera pozostaje Pozbud.

Natomiast negatywnie analitycy podchodzą do inwestycji w akcje Grupy Kęty ze względu na oczekiwaną presję ze strony kosztów w 2018 roku i brak możliwości na przełożenie ich na klienta ze względu na rozbudowę mocy przez krajowego konkurenta. Oczekują również spadku potencjału wypłaty dywidendy w dwóch kolejnych latach. Obniżyli też prognozy i pozycjonowanie dla spółki Forte  po tragicznych wynikach za III kwartał 2018 r. Oczekują, że zadłużenie netto w relacji długu netto do EBITDA na koniec III kwartału może wzrosnąć do 6,0x.

Pierwsze rozpowszechnianie rekomendacji nastąpiło  31 października, o godzinie 08:58. Ten tekst jest skrótem raportu DM mBanku. W załączniku do depeszy znajduje się plik PDF z wymaganymi prawem informacjami.

Załączniki

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.