REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Famur: Skokowa poprawa zysków

Początek roku pod względem wyników wypadł udanie dla producenta maszyn górniczych.
Foto: materiały prasowe

Zysk netto grupy w I kwartale 2019r. wyniósł 65 mln zł mln zł wobec 32,8 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk operacyjny wzrósł do 88,4 mln zł w porównaniu do 52,5 mln zł wypracowanych rok wcześniej. Wynik ten był wyraźnie powyżej oczekiwań rynku i prognoz analityków. Spółka zanotowała wyraźny wzrost rentowności. Marża EBITDA zwiększyła się w I kwartale br. do 28,5 proc. z 23,7 proc. rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 473,6 mln zł i były o prawie 6 proc. niższe niż rok wcześniej.

Zarząd zaznacza, że  wolumen zawartych od początku 2019 r. umów wskazuje, że kolejne kwartały 2019 r. powinny się charakteryzować wyższą dynamiką przychodów. - Konsekwentnie realizujemy założenia pięcioletniej strategii, skupiającej się na aktywizacji sprzedaży eksportowej, rozbudowie obszaru aftermarketu oraz dywersyfikacji rynkowej. Jednocześnie stale rozbudowujemy portfolio o rozwiązania inteligentne i poprawiamy efektywność operacyjną, tak by móc elastycznie dostosowywać działalność do zmieniającego się rynku – wyjaśnia Mirosław Bendzera, prezes Famuru. - Już po okresie pierwszego kwartału została zawarta umowa sprzedaży PBSz na rzecz JSW. Tym samym zakończyliśmy trwający ponad półtora roku proces dezinwestycyjny przewidziany już na etapie zawierania umowy restrukturyzacyjnej przez Grupę Kopex. Całość wpływów ze sprzedaży PBSz została przeznaczona na przedterminową spłatę zadłużenia w kwocie około 210 mln zł - dodaje.

Podczas piątkowej sesji za papiery Famuru płacono na giełdzie około 4,80 zł, co oznacza zwyżkę o 1 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA