Przemysł

Arctic Paper: Powrót do wypłaty dywidendy

Artcic Paper 2020 rok zakończył mocnym IV kwartałem w papierze, natomiast słabiej wypadł biznes celulozowy.
Foto: Adobestock

Mimo negatywnego wpływu pandemii na rynek papieru w całym 2020 roku grupa wypracowała 103,6 mln zł zysku netto, o 17 proc. mniej niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży skurczyły się o ok. 8 proc. i wyniosły 2,85 mld zł. Wsparciem były ceny celulozy, utrzymujące się na niskim, stabilnym poziomie, mając pozytywny wpływ na rentowność działu papierniczego grupy. W efekcie w 2020 roku EBITDA segmentu zwiększyła się o 87 proc., do 235,3 mln zł, – Ożywienie w segmencie papieru utrzymywało się w całym czwartym kwartale – wolumen sprzedaży papieru osiągnął 146 tys. ton, a wykorzystanie mocy produkcyjnych było na poziomie 90 proc. W ujęciu względnym umocniliśmy naszą pozycję na europejskim rynku papieru wysokogatunkowego poprzez stabilną lub rosnącą – w zależności od typu produktu – sprzedaż niepowlekanego papieru bezdrzewnego – wyjaśnia Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper. Rottneros, należąca do grupy spółka działająca w segmencie celulozy, w IV kwartale 2020 roku zmierzyła się z niekorzystną sytuacją rynkową (ceny celulozy i słaby dolar), co w połączeniu z planowanym postojem remontowym w fabryce w Vallvik przełożyło się na stratę na poziomie operacyjnym.

W planach Arctica jest zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, dlatego pracuje nad rozbudową własnych mocy wytwórczych w produkcji energii. W 2020 roku papiernia w Munkedals otrzymała pozwolenie na budowę ciepłowni na biomasę, podobną do tego, który zaopatruje w parę technologiczną papiernie w Grycksbo. Ponadto w 2021 roku zakończona została inwestycja o wartości 100 mln koron szwedzkich (ok. 45 mln zł) w rozbudowę elektrowni wodnej, zwiększając jej moc z 2 do 6 MW. Z kolei w zakładzie w Kostrzynie realizowana jest pilotażowa inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.