Portfel inwestycyjny

Portfele na kolejny miesiąc. Dziewięciu ekspertów i ich marcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Adobestock

Łukasz Wardyn

CMC Markets

USD/PLN

Indeks złotego zmaga się z linią trendu spadkowego. Nastroje wśród analityków są optymistyczne dla złotego, ale rynek jest często przewrotny. W tej przewrotności przynajmniej krótkoterminowo może pomóc ewentualna interwencja NBP lub sam strach przed nią. Cel: 3,8. Stop loss: 3,6.

złoto (PLN)

Złoto wyszło z korekty i wybiło z kanału spadkowego. Do tego poszczególne gospodarki osiągają coraz wyższe poziomy inflacji. Być może zbliżamy się już do tak wysokich poziomów, że mogą być one katalizatorem kupna złota dla części inwestorów. Cel: 7500. SL: 6567,33 zł.

WIG20

WIG20 w USD w wielu ostatnich okresach, które porównują globalni inwestorzy, przyniósł lepszą stopę zwrotu niż Nasdaq. Jednocześnie rośnie relatywna siła polskich indeksów w stosunku do innych rynków rozwijających się. Cel: 2399. SL: 2095 pkt.

Marcin Kiepas

Tickmill

EUR/CHF

Sytuacja na wykresie dziennym, w tym przede wszystkim wielokrotna obrona w maju okolic 1,092–1,093, sugeruje, że trzymiesięczna korekta właśnie się zakończyła. Rosnąca w strefie euro inflacja temu sprzyja. EUR/CHF ma otwartą drogę do zwyżek. Stop loss: 1,09. Cel: 1,1150.

bawełna

Majowa korekta nie była zaskoczeniem, ale brak silniejszego odbicia w II połowie maja od linii hossy (82,05) już tak. Sama linia nie została złamana, ale ryzyko jej przebicia, a więc i zmiany trendu na spadkowy, rośnie. Stąd zmiana strony. Wejście: 84,1. SL: 87,1. Cel: 75 c/funt.

mWIG40

Perspektywy giełdy pozostają bardzo dobre, jednak krótkoterminowe wykupienie i możliwe pogorszenie nastrojów na rynkach na początku czerwca (inflacja w USA) powinny stanowić okazję do dalszych zakupów. Wejście: 4760. SL: 4670. Cel: 5200.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

USD/HUF

Przebicie w dół w połowie maja ubiegłorocznych minimów przy 290 jest silnym sygnałem do kontynuacji spadków USD/HUF, rozpoczętych w kwietniu. Dodatkowo za umocnieniem węgierskiego forinta stoi oczekiwane już w br. zaostrzenie polityki monetarnej. Cel: 275. SL: 291.

ropa Brent

Z punktu widzenia analizy technicznej przebicie tegorocznych szczytów przy 70–71 USD byłoby silnym sygnałem oznaczającym kontynuację wzrostów ceny ropy naftowej gatunku Brent. Zasięg wybicia z ostatniej konsolidacji można szacować na około 85 USD. Cel: 85. SL: 67 USD.

DAX

Po kilku dobrych miesiącach ostatnie tygodnie stoją pod znakiem konsolidacji przy maksimach. Z uwagi na lekką dywergencję na RSI nie wykluczam lekkiej realizacji zysków w nadchodzących tygodniach przed kontynuacją trendu. Cel: 14800. SL: 15800.

Rafał Sadoch

DM mBanku

EUR/USD

Coraz wyższe poziomy mogą przeszkadzać przedstawicielom EBC, przez co ci mogą zwiększać liczbę interwencji słownych. Choć Fed pozostaje gołębi, to jednak relatywne wyższe momentum wzrostowe w USA powinno ograniczać skalę przeceny USD. Cel: 1,20.

złoto

W poprzednich miesiącach perspektywa powrotu do normalności ciążyła notowaniom złota. Widać, że w maju ta korelacja straciła na znaczeniu, a coraz więcej uczestników rynku patrzy na kruszec jak na naturalne zabezpieczenie przed inflacją.

Cel: 1950 USD/u.

S&P 500

Gołębia retoryka Fedu w połączeniu z poprawiającymi się wynikami gospodarczymi cały czas wspierają rynek akcji.

Marcin Sulewski

Ipopema Securities

USD/JPY

Kurs pary walutowej USD/JPY wybił się z korekty pędzącej i w związku z tym w krótkim terminie może kontynuować ruch wzrostowy.

cynk

Cena surowca już od ponad roku porusza się w trendzie wzrostowym, a ostatnio korekty spadkowe są coraz płytsze. Oscylatory analizy technicznej również nie dają sygnałów ostrzegawczych dla byków.

Dow Jones

Podtrzymuję pozycje sprzed miesiąca. W obecnych warunkach luźnej polityki monetarnej i fiskalnej oraz postępujących szczepień jakiekolwiek spadki na giełdach będą według mnie jedynie korektami w trendzie wzrostowym.

Marek Rogalski

DM BOŚ

GBP/NZD

Funt może być słabszy ze względu na potencjalne problemy z indyjską mutacją Covid-19. Tymczasem dolar nowozelandzki może skorzystać dzięki bardziej „jastrzębiemu" podejściu RBNZ do tematu podwyżek stóp procentowych.

Stop loss: 1,987. Cel: 1,854.

miedź

Dobra passa na rynku miedzi może być przerwana, jeżeli rynek zacznie się bardziej obawiać działań chińskich regulatorów, a cały rynek surowców zaliczy korektę ostatnich zwyżek.

Wejście: 4,79. Stop loss: 4,92/ Cel: 4,02.

FTSE100

Brytyjski rynek może być słabszy przez wolniejsze od planowanego odmrażanie gospodarki i problemy z indyjską mutacją Covid-19. Może być to bardziej widoczne, gdyby na globalnych rynkach akcji pojawiła się korekta.

SL: 7190. Cel: 6520.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

EUR/CHF

Odwrót od CHF jest znaczący, czemu sprzyjają symptomy ożywienia gospodarczego i rosnącego apetytu na ryzykowne aktywa czy też poszukiwania aktywów chroniących przed inflacją. Stop loss: 1,093.

złoto

Korekta złota dobiegła końca. Wyższe odczyty inflacji, notowań dziesięcioletnich obligacji w USA oraz wysokie notowania miedzi sprzyjają wzrostowi notowań złota.

mWIG40

Rynek pozostaje mocny, ale w krótkim terminie wydaje się dojrzewać do korekty, szczególnie że mWIG40 zbliża się do górnej linii kanału obejmującego impuls trwający od końca października ub.r.

Wejście: zamknięcie sesji 2 czerwca. Cel: 4550 pkt.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

USD/ZAR

Południowoafrykańska waluta w ostatnim czasie była jednym z największych beneficjentów słabości dolara.

W przypadku odbicia dolara rand, cechowany przez słabą kondycję finansów publicznych, może być jedną z walut szczególnie podatnych na przecenę.

ropa Brent

Notowania po raz kolejny zbliżyły się do bariery 70 dolarów za baryłkę. Im silniejszy jest popyt, tym szybciej państwa OPEC+ będą dążyć do odbudowy wydobycia, możliwy jest też powrót na rynek irańskiego surowca. Przy obecnych cenach przeważają zagrożenia.

Nasaq 100

Trwa odwrót od spółek technologicznych w kierunku bardziej tradycyjnych przedstawicieli tzw. starej gospodarki. Notowania Nasdaq100, pomimo wyraźnego ponad 5-proc. odbicia od majowego dna, nie powróciły ponad maksima z lutego.

Andrzej Kiedrowicz

AvaTrade

USD/TRY

Notowania liry tureckiej do dolara, po osiągnięciu najniższego w historii poziomu, mogą dalej się osuwać przez skokowo rosnącą inflację, której nie jest w stanie powstrzymać zbyt luźna polityka pieniężna Banku Centralnego Turcji.

złoto

Złoto powinno dalej rosnąć, dopóki Rezerwa Federalna pozostanie przy swojej akomodacyjnej polityce pieniężnej i będzie opóźniać decyzje co do ograniczenia obecnego skupu aktywów mimo silnego wzrostu inflacji. Do tego wartość złota wspiera presja spadków kryptowalut.

WIG

Rynek powinien pokusić się o próbę pokonania historycznego szczytu z 2018 r. przez indeks szerokiego rynku. Zwyżki powinna też wspierać dobra koniunktura, która panuje na europejskich parkietach dzięki szybkiemu postępowi szczepień.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.