Dlaczego Facebook ma się rozpłynąć w metaversie?

Dokonana przez Marka Zuckerberga prezentacja pomysłu na nowy świat wirtualny spotkała się z falą złośliwych komentarzy, ale jeśli uda mu się ten projekt zrealizować, to wywoła rewolucję na rynku.

Publikacja: 09.11.2021 13:09

Mark Zuckerberg, prezes Meta Platforms (dawnego Facebooka), snuje wizję stworzenia nowego wirtualneg

Mark Zuckerberg, prezes Meta Platforms (dawnego Facebooka), snuje wizję stworzenia nowego wirtualnego świata, opartego w dużym stopniu na rzeczywistości rozszerzonej.

Foto: Bloomberg

Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, ogłaszając zmianę nazwy swojej spółki na Meta, wywołał lawinę memów w internecie. Śmiano się zarówno z formy jego prezentacji oraz z samej nazwy. Niektórym przywodzi ona na myśl metamfetaminę, innym kojarzy się z miejscem, gdzie można nielegalnie kupić alkohol. W Izraelu nowa nazwa wywołała spore zdumienie, gdyż „meta" znaczy po hebrajsku... zmarły. Jedna z firm informatycznych z Arizony przypomniała natomiast, że już zarejestrowała znak handlowy Meta PCs. Ogłoszenie rebrandingu Facebooka wypadło więc pod względem PR-owym raczej kiepsko. Co więcej, wzbudziło podejrzenia, że Zuckerberg zmienia nazwę swojej firmy po to, by odwrócić uwagę od rewelacji Frances Haugen, byłej pracownicy Facebooka, która ujawniła dokumenty mające wskazywać, że ten popularny portal społecznościowy traci klientów wśród nastolatków i że jego algorytymy przyczyniają się do rozprzestrzeniania nienawistnych i ekstremistycznych treści. – Facebook cały czas próbuje ekspansji na nowe obszary, zamiast dopracować to, co już zrobił. Zamiast inwestować w choć minimalny poziom bezpieczeństwa swoich platform, będą zatrudniać 10 tys. inżynierów od gier wideo – stwierdziła Haugen.

Pozostało 84% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Parkiet PLUS
Złoty – waluta, która przetrwała największe kataklizmy
Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?