Oszczędzanie

Płatności: Im dalej w pandemię, tym mniejsze zainteresowanie gotówką

W II kwartale Polacy dokonali 112 milionów wypłat z bankomatów. Expander zwraca uwagę, że to najmniej, odkąd są publikowane takie dane, czyli od 2004 r.
bankomaty, gotówka Foto: Adobestock

W ślad za spadającą popularnością gotówki spada również liczba samych bankomatów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba takich urządzeń zmalała o 637. Na koniec II kwartału było ich 22 166. Kolejny rekord ustanowiły natomiast terminale płatnicze. Według NBP pod koniec czerwca było ich 974 tysiące, ale Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, przypomina, że w lipcu Ministerstwo Finansów ogłaszało, że ich liczba przekroczyła milion. Warto również zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w historii wartość transakcji gotówkowych dokonanych kartami była niższa niż wartość transakcji bezgotówkowych.

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, jak pandemia przyspiesza wiele różnego rodzaju trendów. Sprzedaż w wielu branżach przenosi się z tradycyjnych sklepów do internetu. W rezultacie gotówka jeszcze szybciej niż dotychczas traci na znaczeniu. Potwierdzają to dane NBP, z których wynika, że w II kwartale istotnie spadła liczba wszystkich typów wypłat gotówkowych dokonywanych za pomocą kart. Chodzi zarówno o wypłaty w bankomatach, jak i dokonywane w kasach banków czy w sklepach (za pomocą usługi cashback). Spadła oczywiście również ich wartość. W sumie, za pomocą wszystkich operacji gotówkowych, Polacy wypłacili w II kwartale 93 mld zł, aż o 8 mld zł mniej niż w poprzednim kwartale. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych, niż wypłaciliśmy gotówki. To kolejny przełomowy moment po tym, jak w IV kw. 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów. Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.