REKLAMA
REKLAMA

Oszczędzanie

TOP 10 kredytów hipotecznych na kwotę 300 tys. zł. Styczeń 2019 r.

W styczniowym rankingu kredytów hipotecznych sprawdziliśmy na jakie warunki finansowania mogą liczyć klienci z jednym dzieckiem, pracujący na umowie o pracę.
Foto: Fotolia

Rodzina nie ma żadnych obciążeń finansowych i stara się o kredyt w wysokości 300 tys. zł ze spłatą rozłożoną na 25 lat. Na poczet zakupu nieruchomości jest w stanie wnieść 20 proc. wkładu własnego.

Dla porównywalności ofert prezentujemy ratę kredytową opartą o marżę plus WIBOR 3m. Pozostałe koszty, takie jak prowizja czy ubezpieczenia traktowane są osobno.

Najniższą ratę miesięczną za udzielenie finansowania w wysokości 300 tys. zł na 25 lat zaoferuje Bank Ochrony Środowiska. Jest to koszt rzędu 1 457 zł. Marża takiego kredytu wynosi 1,5 proc. Ekologiczny kredyt hipoteczny zaciągnąć mogą osoby zakładające ROR z wpływami minimum 2 tys. zł przez cały okres spłaty kredytu i wykupujące kartę kredytową przez okres minimum pięciu lat. Za udzielenie pożyczki klient musi zapłacić 1,75 proc. prowizji.

W BGŻ BNP Paribas i Banku Pocztowym kredytobiorca zapłaci obu instytucjom 1 471 zł miesięcznie. Elastyczny kredyt hipoteczny oferowany przez BGŻ BNP Paribas zakłada, że klient zakupi ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, założy ROR i wykupi kartę kredytową. Marża w takim przypadku wyniesie 1,59 proc. W przeciwieństwie do Banku Pocztowego, BGŻ BNP Paribas nie pobierze prowizji. Przyznanie Pocztowego Kredytu Mieszkaniowego kosztuje klienta 1 proc. wartości kredytu. Finansowanie udzielane jest osobom zakładającym konto z dostępem do bankowości internetowej i deklarującym wpływy w wysokości minimum 2,5 tys. zł miesięcznie. Dodatkowo należy wykupić pakiet ubezpieczeń (na życie, trwałej i całkowitej niezdolności do pracy, od utraty pracy oraz leczenia szpitalnego następstw nieszczęśliwych wypadków). Wszystkie warunki w Pocztowym trzeba spełniać przez okres minimum trzech lat od momentu podpisania umowy kredytowej.

Korzystniejsze warunki kredytowania niż przed miesiącem gwarantuje swoim klientom ING Bank Śląski. Marża z 1,69 proc. spadła do 1,65 proc., a prowizja z 1,69 proc. do 1 proc. W noworocznej wyprzedaży rata kredytu wynosi 1 481 zł. Aby skorzystać z oferty klient musi złożyć wniosek do 24 lutego 2019 roku, a ponadto: posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o kredyt hipoteczny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy oraz zapewnić comiesięczne wpływy w minimalnej kwocie 2 tys. zł na rachunek z którego będą spłacane należności z tytułu umowy kredytowej, jak również zawrzeć za pośrednictwem banku umowę ubezpieczenia indywidualnego przez co najmniej jedną osobę zawierającą umowę o kredyt hipoteczny.

PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny za udzielenie pożyczki co miesiąc pobiorą od kredytobiorcy 1 487 zł. Własny Kąt Hipoteczny zwolniony jest z kosztów prowizji. Marża wynosi 1,69 proc. Kto chce skorzystać z tej oferty musi posiadać ROR (obsługiwać rachunek od minimum 6 miesięcy), zadeklarować wpływy w kwocie minimum 5 tys. zł miesięcznie, jak również wykupić 4-letnie ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy i zawnioskować o wydanie karty kredytowej.

Tani kredyt można mieć także bez angażowania się w inne produkty banku. BOŚ w ramach oferty standardowej oferuje swoim klientom marżę wyższą tylko o 0,2 pkt. proc. Nie wiążąc się z bankiem produktami i zobowiązaniami można mieć więc marżę w wysokości 1,7 proc. ( prowizja 1,75 proc.). Rata takiego kredytu wzrasta w stosunku do zwycięskiej oferty do poziomu 1 489 zł.

Podobna sytuacja jest w Banku Pocztowym. W standardowej ofercie rata wynosi 1 520 zł i jest o 49 zł miesięcznie droższa od tej, która wyliczana jest dla kredytu połączonego z dodatkowymi produktami banku. Naliczona marża wynosi 1,89 proc., a prowizja - 1 proc.

Do kasy mBanku co miesiąc można oddawać 1 521 zł. Na zarobek banku, w tym przypadku składa się  marża w wysokości 1,9 proc. Kredytobiorca płaci też prowizję, która w styczniu spadła z 0,7 proc. do 0,5 proc. wnioskowanej kwoty. Kredyt w mBanku oferowany jest klientom z kontem deklarującym przelew wynagrodzenia oraz wykupującym ubezpieczenie na życie na okres 5 lat.

Do rankingu trafiła też standardowa oferta kredytowa PKO BP i PKO BH. Marża Kredytu Własny Kąt Hipoteczny, bez zakupu dodatkowych produktów wynosi 1,93 proc. Na kliencie ciąży obowiązek zapłaty prowizji – 1,6 proc. wnioskowanej kwoty. Miesięczna rata kredytu wynosi w tym przypadku 1 526 zł.

O 10 zł droższą ratę – 1 536 zł miesięcznie – oferują  eurobank i Santander Bank Polska. Kredyt hipoteczny „We dwoje taniej" oferowany przez eurobank obejmuje ROR z wpływem wynagrodzenia przez cały okres kredytowania, ubezpieczenie na życie z oferty banku przez dziesięć lat i kartę kredytową przez pięć lat z minimum jedną transakcją bezgotówkową miesięcznie. Rata kredytu w tej opcji wnosi 1 536 zł. Bank pobiera 1,99 proc. marży i 2 proc. prowizji. O 1 pkt. proc. niższej prowizji zażąda Santander. Kredyt mieszkaniowy dedykowany jest osobom decydującym się na założenie ROR z wpływem wynagrodzenia (minimum 2 tys. zł).

Na dziesiątym miejscu naszego zestawienia znalazł się Bank Millennium z ofertą Kredytu Hipotecznego o miesięcznej racie równiej 1 546 zł. Oferowana przez bank marża wynosi 2,05 proc. Klient nie musi się za to martwić prowizją – wynosi 0 zł. Niższa marża od standardowej oferowana jest posiadaczom konta osobistego, na które co miesiąc wpływa wynagrodzenie lub dochód netto. Dodatkowo bank wymaga, by klient był użytkownikiem karty debetowej do konta i wykonywał za jej pomocą transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 500 zł miesięcznie.

Porównując oferty i koncentrując się tylko i wyłącznie na samej marży, przez cały okres kredytowania zaoszczędzić można nawet około 27 tys. zł. Doliczając do tego oszczędności wynikające z zerowej lub niskiej prowizji oraz z jak najmniejszej liczby obsługiwanych produktów, można uchronić swój budżet przed naprawdę dużymi wydatkami.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA