Oszczędzanie

Kiedyś cierpliwość posiadaczy nierentownych lokat się skończy

Bankowcy i ekonomiści nie obawiają się odpływu pieniędzy klientów detalicznych. Nie sposób jednak wykluczyć, że ci zagłosują nogami i poszukają alternatyw. Jakich?
Foto: Adobestock

Oprocentowanie trzymiesięcznych lokat bankowych waha się od 2 do 3 proc. Tymczasem w grudniu inflacja wyniosła 3,4 proc., a ekonomiści prognozują jej dalszy wzrost. – Na razie otwarte pozostaje pytanie, czy NBP odpowie na wzrost inflacji podwyższeniem stóp. To mogłoby doprowadzić do podwyższenia oprocentowania lokat. Na razie wygląda jednak na to, że po uwzględnieniu inflacji na lokatach raczej można stracić, a nie zarobić – podkreśla Paweł Kruszyński, członek zarządu Assay Investment. – Lokaty są jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Bankowy Fundusz Gwarancyjny stoi na straży tego bezpieczeństwa, a dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego nieustannie czuwa nad sytuacją finansową banków. Niestety, jako forma inwestowania lokaty nie są rozwiązaniem najbardziej efektywnym – podkreśla Andrzej Reterski, wiceprezes Availo.

Na przykład obligacje

Inwestorzy muszą poszukać innych form lokowania kapitału. W przypadku lokat, żeby uniknąć strat i pokonać inflację, potrzeba oprocentowania wyższego niż 4,32 proc. – wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. – Takich lokat nie ma na rynku. Warto zainteresować się obligacjami skarbowymi, których oprocentowanie daje gwarancję pokonania inflacji – podkreśla.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.