Medycyna i zdrowie

Mercator obniża szacunki. Kurs w dół

Grupa zmieniła szacunkowe wyniki za drugi kwartał 2021 r. Zdecydowała o zwiększeniu odpisów aktualizujących wartość zapasów.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Akcje Mercatora podczas piątkowej sesji tracą na wartości. Przed południem za walor trzeba zapłacić 169,9 zł, po spadku o 5 proc. Po zmianie szacunków za II kwartał grupa podaje, że przychody ze sprzedaży za ten okres wyniosły 535,7 mln zł, EBITDA 118,4 mln zł, a zysk netto około 113,8 mln zł. W połowie lipca spółka szacowała, że było to odpowiednio: 535,5 mln zł, 164,7 mln zł oraz 146,6 mln zł.

Zmiana jest efektem zwiększenia odpisów aktualizujących wartość zapasów. W II kwartale odpis na zapasy obciążył wynik EBITDA kwotą 83,3 mln zł, a wynik netto kwotą 67,1 mln zł (po ujęciu efektu podatku odroczonego).

„Zwiększenie odpisów uzasadnione jest dalszymi zmianami (obniżką) cen sprzedaży towarów w asortymentach oferowanych w okresie od lipca 2021 r. do dnia dzisiejszego, w stosunku do cen sprzedaży przyjętych jako podstawa do opracowania szacunkowych wyników za II kwartał" - czytamy w raporcie.

Spółka podkreśla, że szacunkowe kwoty mogą się jeszcze zmienić. Publikacja raportu za I półrocze 2021 r. planowana jest na 15 września 2021 r.

Mercator jest jednym z największych beneficjentów trwającej pandemii. Produkuje rękawice medyczne i dystrybuuje materiały jednorazowego użytku. Już od kilku miesięcy zarząd sygnalizował trend spadkowy cen rękawic (skutek wzrostu podaży, związany m.in. ze wzrostem nowych mocy produkcyjnych u wytwórców tych produktów).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.