Medycyna i zdrowie

Koronawirus pobudza spółki biotechnologiczne do działania

Firmy zajmujące się produkcją leków, testów diagnostycznych i akcesoriów medycznych są na fali. Zyskują koncerny farmaceutyczne, głośno jest też o tych, których kursy od miesięcy nie drgnęły.
Foto: AdobeStock

W marcu na polskiej małej i dużej giełdzie spółki biotechnologiczne radziły sobie bardzo dobrze. Wystarczyła informacja o planach walki z koronawirusem, czy to przez tworzenie testów, sprowadzanie maseczek bądź pracy nad szczepionką, by w trakcie sesji kursy drożały o kilkadziesiąt procent. Niektóre z nich chcą wykorzystać koniunkturę do maksimum, angażując się w kilka projektów naraz bądź przenosząc swoje zasoby na intensywną pracę nad jednym, konkretnym projektem.

Przebudzenie spółek

Akcje BioMaximy, notowanej na NewConnect spółki zajmującej się produkcją podłoży mikrobiologicznych i systemów do oznaczania lekowrażliwości, od początku roku podrożały o ponad 650 proc., z 3,68 zł do 28,6 zł. Firma była jedną z pierwszych, które zareagowały na doniesienia o koronawirusie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.