Medycyna i zdrowie

BioMaxima zarejestrowała testy

Spółka z NewConnect jest zaangażowana w wykrywanie koronawirusa od początku pandemii w Polsce. Teraz stworzyła własne testy oparte na zalecanych przez WHO metody diagnostyczne. Kurs i obroty mocno poszły w górę.
Foto: Adobestock

Na początku marca lubelska spółka informowała o sprowadzeniu szybkich testów przesiewowych na koronawirusa. Teraz przekazała, że zarejestrowała testy genetyczne do wykrywania SARS-CoV-2. Po godz. 14.00 kurs akcji rósł o 102 proc. do 17 zł. Od początku roku jej notowania urosły ponadczterokrotnie.

Pierwsze polskie testy

Spółka złożyła jako wytwórca zgłoszenie molekularnego testu do wykrywania SARS-CoV-2 w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jest oparty na zalecanej przez WHO metodzie Real Time PCR.

Test molekularny został opracowany we współpracy z biotechnologiczną firmą z Hiszpanii. Jak informuje BioMaxima, testy walidacyjne przeprowadzone w hiszpańskim narodowym ośrodku referencyjnym wykazały czułość i specyficzność zestawu przekraczającą 99 proc. Genetyczny test BioMaximy ma szybki czas uzyskania wyniku, wynoszący dwie godziny. Dodatkowo w skład testu molekularnego wchodzą odczynniki o podwyższonej stabilności, pozwalające na przechowywanie testów w temperaturze pokojowej. Spółka przygotowuje się w ten sposób na nadchodzący wzrost temperatur w lato.

– Uzupełniliśmy pakiet metod diagnostycznych SARS-CoV-2 o narzędzie do ostatecznego potwierdzania infekcji. Tak szybkie wprowadzenie testu RT-PCR do oferty świadczy o tym, jak poważnie traktujemy pandemię Covid-19 i nasze zobowiązanie wobec pacjentów oraz służby zdrowia w krajach, do których dostarczamy nasze wyroby – podkreśla Łukasz Urban, prezes spółki.

Test genetyczny RT-PCR jest stosowany w diagnostyce koronawirusa w wyznaczonych laboratoriach szpitalnych oraz inspekcji sanitarno-epidemiologicznej.

Kuć żelazo póki gorące

BioMaxima uzyskała także prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie Polski i pozostałych państw UE szybkiego testu immunochromatograficznego do wykrywania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Test pod marką lubelskiej firmy będzie sprzedawany w kraju i na rynkach zagranicznych. Spółka zbudowała portfel zamówień wśród starych i nowych kontrahentów, m.in. z Danii, Francji, Szwecji, Rumunii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

– Traktujemy walkę z pandemią priorytetowo i wraz z postępami badań naukowych będziemy sukcesywnie wprowadzali testy w kierunku zakażenia. Oczekujemy, że przychody z tytułu diagnostyki Covid-19 w nadchodzących miesiącach będą stanowiły nieproporcjonalnie dużą część przychodów i pozostaną istotnym elementem – ocenia prezes. W poniedziałek po godz. 14.00 wolumen akcji Biomaximy pobił rekord i przekroczył 1,7 mln szuk (w wolnym obrocie jest 66 proc. walorów z 3,81 mln papierów wyemitowanych przez spółkę). Obroty akcjami miały wtedy wartość ponad 23,5 mln zł i były wyższe niż wielu spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.