Ludzie rynku

Michał Rakowski, Amica: Drugi kwartał będzie najtrudniejszy

WYWIAD | MICHAŁ RAKOWSKI z członkiem zarządu i dyrektorem finansowym firmy Amica rozmawia Piotr Mazurkiewicz

Michał Rakowski, członek zarządu Amiki

Foto: materiały prasowe, Wojciech Robakowski

Wyniki pierwszego kwartału są zaskakująco dobre. Gdzie efekt pandemii?

Od lat jesteśmy na stabilnej ścieżce wzrostu, wykazujemy pozytywne dynamiki EBITDA i generalnie budżety rosną. Nasza zaktualizowana już w 2019 r. strategia HIT zakładała wzrost – patrząc z takiego punktu widzenia, wyniki pierwszego kwartału oczywiście nie spełniły naszych ambicji, ale były solidne, mając na względzie trwającą już pandemię. Na pewno warto podkreślić naszą pozycję gotówkową i wyższy o blisko 74 mln zł cash flow operacyjny w ujęciu rok do roku. Jeśli chodzi o zysk brutto na sprzedaży czy EBITDA, to w zasadzie można powiedzieć, że to wyniki zbliżone do tych sprzed roku. Patrząc na efekt Covid-19, to dla grupy Amica, która posiada szerokie portfolio marek i operuje na wielu rynkach, ogromne znaczenie miało, że pandemia rozwijała się w różnych krajach w różnym momencie i z różną dynamiką. Pierwszy kwartał to jej początek na południu – Włochy, Hiszpania, ale też Francja zostały dotknięte sporo wcześniej niż Niemcy, gdzie długo gospodarka normalnie działała, podobnie jak w Skandynawii. Dlatego negatywny wpływ pandemii dla nas rozłożył się w czasie, w efekcie czego wyniki pierwszego kwartału nie były jeszcze pod dużą presją. Negatywne trendy rynkowe oczywiście siłą rzeczy nie skończyły się w marcu, a zamknięcia gospodarek miały apogeum w kolejnych tygodniach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.