Ludzie rynku

Ekonomista roku | Trafne prognozy wskaźników

Coroczne nagrody „Parkietu” Byki i Niedźwiedzie

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Foto: Archiwum

Prognozy wskaźników makroekonomicznych i rynkowych Grzegorza Maliszewskiego, głównego ekonomisty Banku Millennium, były w ubiegłym roku najbardziej zbliżone do rzeczywistości. W niełatwych warunkach gospodarczych potrafił trafnie przewidzieć m.in. to, co będzie się działo z cenami, jak potoczy się sytuacja na rynku pracy i czy banki będą chętnie udzielać kredytów. Jego konkurencją w wyścigu po tytuł ekonomisty roku byli analitycy i zespoły ekonomistów z 20 instytucji finansowych. Maliszewski, który jest głównym ekonomistą Banku Millennium od 2010 r., przygotowuje prognozy razem z Urszulą Kryńską i Mateuszem Sutowiczem. Swój sukces zawdzięczają głównie temu, że w porównaniu z rynkową średnią z większym optymizmem patrzyli na polską gospodarkę.

Czarnowidztwu nie poddał się też Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego (wraz z współpracującym z nim analitykiem Piotrem Dmitrowskim), który znalazł się na podium tuż za zespołem Banku Millennium. Zwycięscy ekonomiści nie wykluczają, że również w tym roku gospodarka pozytywnie nas zaskoczy, choć przedsiębiorcy wciąż będą borykać się ze zmiennymi warunkami rynkowymi. Trzecie miejsce zajął zespół Banku Polskiej Spółdzielczości: Piotr Lebiedziński i Daniel Piekarek, którzy byli najlepsi w prognozowaniu wskaźników rynkowych: kursów walut, rentowności obligacji i wysokości stóp procentowych. W tym roku po raz pierwszy połączyliśmy ranking makroekonomiczny i rynkowy, wyłaniając najlepszych ekonomistów na rynku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.