REKLAMA
REKLAMA

Lokaty

Lokaty. Mało prawdopodobne jest ulokowanie większej kwoty bez realnej straty

Inflacja w sierpniu wyniosła 2,8 proc. Według prognoz NBP w całym 2019 r. wyniesie 2 proc., by w 2020 wzrosnąć do 2,9 proc.
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

To i tak dość optymistyczne założenia – zdaniem ekonomistów na przełomie 2019 i 2010 r. inflacja może sięgać nawet 3,5 proc. No i teraz wyobraźmy sobie kogoś, kto chciałby ulokować na minimum rok większą sumę i przynajmniej realnie nie stracić. Takiej możliwości w zasadzie nie ma – chyba że uda mu się wynegocjować z bankiem oprocentowanie wynoszące minimum 3,5 proc. Depozyt 12-miesięczny da w najlepszym wydaniu 2,4 proc. Najwyższe oprocentowanie długoterminowej lokaty wynosi 3,05 proc. – i jest to lokata pięcioletnia w Inbanku, której zerwanie przed terminem skutkuje oczywiście utratą odsetek. Co zatem robić? Kiedyś polecane było przenoszenie pieniędzy z jednej krótkoterminowej lokaty na inną, w innym banku. Problem w tym, że obecnie większość lepiej oprocentowanych depozytów można założyć tylko z kontem osobistym, a w najlepszym razie będąc nowym klientem bądź deponując nowe środki. Na dodatek jedyną krótkoterminową lokatą, na którą można złożyć więcej niż 20 tys. zł, jest trzymiesięczna Lokata Happy Pro w Idea Banku z oprocentowaniem 3 proc. (czyli realną stratą) – przeznaczona tylko dla nowych klientów. A zatem jednorazowa.

Foto: GG Parkiet

Jak widać, ochrony przed realną stratą w banku nie da się znaleźć. Ba – czekając na lepsze czasy, można raczej doczekać się takich, w których oprocentowania będą jeszcze niższe. Bankom nie są potrzebne pieniądze deponentów: mają ich więcej, niż udzielają kredytów. Na dodatek starają się obniżać koszty, w tym odsetkowe – czyli płacić mniej za depozyty. A ponieważ oficjalne stopy procentowe nie zmienią się jeszcze długo – według ekonomistów, a także prezesa NBP Adama Glapińskiego nawet do 2021 r. – deponenci na wyższe odsetki nie mają co liczyć.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA