REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Giełdy kryptowalutowe manipulują wolumenem na masową skalę

Tylko dwie z 25 największych platform nie stosują tzw. wash tradingu – wynika z raportu Blockchain Transparency Institute.
Foto: Adobestock

Wyobraźmy sobie sytuację, w której właściciel platformy handlowej ustawia na niej kilka robotów, których zadaniem jest kupowanie i sprzedawanie sobie nawzajem konkretnych aktywów. Roboty pracują według zaprogramowanego w nich algorytmu, a efekt jest tylko taki, że w przypadku owych aktywów wyraźnie rosną słupki wolumenu. W ten sposób organizator obrotu sprawia wrażenie, że jego rynek jest płynny, a więc łatwo kupić i sprzedać na nim instrumenty. To przyciąga potencjalnych emitentów, którzy chcą mieć dostęp do szerokiego grona inwestorów, uzyskać wiarygodną wycenę swoich aktywów, zaistnieć w świadomości danego środowiska, a w razie potrzeby spieniężyć część aktywów. Emitenci są więc gotowi zapłacić sporą prowizję za to, by na takiej platformie się znaleźć. To właśnie dlatego giełdy kryptowalutowe stosują wash trading. Dowody znalazł Blockchain Transparency Institute (BTI).

Kryptowalutowy watchdog

BTI to organizacja non profit, która za cel obrała sobie poprawę przejrzystości rynku kryptowalutowego, a przez to zwiększenie zaufania do niego. Choć działa krótko, to powoli zaczyna pełnić rolę klasycznego „watchdoga", który czuwa nad rynkiem i informuje o nadużyciach. A tych ostatnich, jak wiadomo, nie brakuje. Od kilku miesięcy BTI śledzi rzeczywiste wolumeny obrotu na giełdach kryptowalutowych i za każdym razem wskazuje, że te podawane oficjalnie przez właścicieli platform są sztucznie i celowo zawyżane. Grudniowy raport pokazuje m.in., że prawdziwa aktywność inwestorów na 25 najbardziej popularnych parach kryptowalutowych (m.in. BTC/USD) stanowi zaledwie 1 proc. tego, co jest podawane w serwisie coinmarketcap.com. Skala manipulacji jest więc ogromna. Z analizowanych 25 giełd tylko dwie podają rzeczywiste liczby – Binance i Bitfinex. Szczegółowy raport wraz z listą giełd i realnymi wolumenami znajduje się nas stronie instytutu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA