Kryptowaluty

Kryptowaluty metodą na wnuczka. Superokazja do zarobku!

Cena bitcoina zbliżyła się ostatnio do swojego historycznego maksimum. Coraz więcej niedoświadczonych inwestorów chce więc go kupić. To otwiera pole do popisu dla oszustów.
Foto: Adobestock

„Prawie 70 tys. zł stracił mieszkaniec pow. świebodzińskiego, który chciał zainwestować w kryptowalutę", „Mieszkaniec Zamościa zainstalował na telefonie program, który miał umożliwić mu inwestowanie w kryptowalutę... oszuści zaciągnęli na jego dane kredyt na kwotę ponad 40 tys. zł". To tylko przykładowe nagłówki artykułów, które pojawiły się w ostatnich miesiącach na regionalnych portalach informacyjnych. Przypadków takich oszustw jest jednak więcej, przed czym ostrzegają policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością.

Plaga oszustw

Bitcoin podrożał od początku roku o 140 proc., a licząc od marcowego dołka, stopa zwrotu sięga już 340 proc. W środowe popołudnie jego kurs sięgał już 19 500 USD, co oznacza, że znalazł się o włos od historycznego szczytu z grudnia 2017 r. Dzięki przytoczonym liczbom łatwo jest udokumentować zyski na bitcoinie, a następnie wykupić w mediach społecznościowych chwytliwą, obiecującą gruszki na wierzbie reklamę, na którą złapie się niewinny naiwniak, „zainwestuje" trochę środków, a w międzyczasie ujawni swoje dane przestępcom, dając im nieświadomie dostęp do swojego konta. Choć brzmi to niewiarygodnie, niestety, dzieje się coraz częściej. Policja porównuje te praktyki do znanej metody na wnuczka, z tym że przeniosła się ona do sieci i jest skuteczna nie tylko wśród seniorów, ale również wśród osób w średnim wieku. – W sidła przestępców wpadają głównie osoby aktywnie korzystające z portali społecznościowych, bankowości elektronicznej i internetu. Tylko w tym roku poszkodowani stracili ponad 200 000 zł – informowano w połowie września na stronie policji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.