Kryptowaluty

Fundusze kryptowalutowe zarządzają aktywami o wartości ponad 18 mld USD

Większość z nich to fundusze typu hedge i venture capital. Nie są to duże podmioty, ale przynoszą niezłe stopy zwrotu i wciąż ich liczba rośnie.
Foto: Adobestock

Na koniec czerwca tego roku na świecie było dokładnie 808 funduszy kryptowalutowych – wynika z danych Crypto Fund Research (CFR). Niektóre z nich inwestują bezpośrednio w cyfrowe monety, a inne skupiają się na startupach znajdujących nowe zastosowania dla technologii blockchain. Fundusze hedgingowe stanowią ok. 45 proc. tego tortu, a venture capital 52 proc. Pozostała część to fundusze private equity oraz hybrydowe. Branża jest bardzo młoda, ale stopniowo się rozwija, i to bez względu na rynkową koniunkturę.

Rosnące liczby

Raport CFR pokazuje, że w 2017 r. uruchomiono 224 nowe fundusze, a w 2018 r. 239. Jest to o tyle zaskakujące, że były to zupełnie różne okresy pod względem rynkowej koniunktury. W 2017 r. bitcoin ustanowił swoje cenowe apogeum, a w roku kolejnym stracił 82 proc. To pociągnęło za sobą sporo bankructw i dla całej branży było swoistym „sprawdzam". Entuzjaści tego rynku nie zniechęcili się jednak zbytnio. Prognozy tegoroczne sugerują, że branża powiększy się o 140 nowych podmiotów. To dużo mniej niż w dwóch poprzednich latach, ale cały czas znacznie więcej niż w latach 2014–2016 r., gdy przybywało ich odpowiednio 36, 42, 46. Wygląda na to, że mimo cenowych fluktuacji i niepewnego otoczenia regulacyjnego wciąż jest kapitał, który chętnie zamelduje się przy projektach z „coin" lub „blockchain" w nazwie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.