Kryptowaluty

Kryptowaluty ruszyły w górę. Czas na ATH czy koniec rynku byka?

W czwartek po południu bitcoin kosztował 10 969 USD. Kurs opuścił górą konsolidacje. W branży odżyły nadzieje na powrót hossy.
Foto: Adobestock

Tkwiący od maja w marazmie rynek cyfrowych aktywów w końcu się przebudził. Najpierw w górę ruszyła cena ethereum, a później bitcoina. W efekcie kurs pierwszego dotarł w ostatnich dniach do 333,5 USD, a drugiego do 11 395 USD. To najwyższe poziomy od roku. Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się z 267 mld USD na początku lipca do obecnych 330 mld USD, a znana platforma Bakkt odnotowała dzienne rekordy obrotów. Wygląda na to, że inwestorzy wrócili na ten rynek, a razem z nimi tytułowe pytania.

Skok notowań

Silne ruchy notowań kryptowalut zawsze rozbudzają emocje i sprawiają, że media społecznościowe zalewane są postami, w których więcej jest myślenia życzeniowego niż twardej argumentacji. To, czy bitcoin, ethereum i inne cyfrowe aktywa ruszą w kierunku swoich rekordów historycznych, jest i pozostanie wielką niewiadomą, a ci, co prognozują taki ruch ze 100-proc. pewnością, świadomie bądź nieświadomie wprowadzają w błąd i karmią ludzką chciwość. Istotne w tym momencie jest to, dlaczego rynek kryptowalut w ogóle ruszył w górę i dlaczego zrobił to z takim opóźnieniem względem rynku akcji, z którym w czasie lutowo-marcowego krachu był dodatnio skorelowany? Zaraz po wybiciu pojawiły się w mediach spekulacje. Tłumaczono to m.in. wzrostem globalnego zainteresowania zdecentralizowanymi finansami (DeFi), a Bloomberg powoływał się na rozwój sieci bitcoina mierzonej przyrostem nowych adresów. Problem w tym, że te informacje mają charakter cenotwórczy, ale raczej w długim terminie. Projekty DeFi nie istnieją od dziś, podobnie jak nie od dziś rozwija się Lightning Network bitcoina. Nie było jednak albo jeszcze nie znamy informacji bezpośrednio z branży, która mogła dać impuls do zwyżek.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.