Handel i konsumpcja

Problem mniejszych firm

O tym, że centra handlowe chciałyby mieć udział w rozwoju handlu detalicznego w internecie, mówiło się jeszcze przed pandemią. Wówczas sprawa rozeszła się po kościach, mimo że sprzedaż tradycyjna i internetową coraz mocniej zaczynały się zazębiać: konsumenci przychodzili do galerii po odbiór paczek zamówionych przez internet. Teraz temat wraca.
Foto: Adobestock

„Centra handlowe usiłują wprowadzić do umów zapisy dotyczące rozliczenia sprzedaży realizowanej w kanale e-commerce przez korzystających z przestrzeni handlowej w galeriach" – podał Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług, nie precyzując, o jakie sytuacje i firmy konkretnie chodzi. Związek napisał, że sprzeciwia się „wprowadzeniu nowych opłat za handel odbywający się poza murami centrów handlowych" oraz że „pojawiają się nieuzasadnione prawnie klauzule" narzucające regulacje w zakresie opłat od przychodów najemców z kanału e-commerce.

Spytaliśmy giełdowe firmy obecne z markami w galeriach handlowych, czy doświadczają takich problemów. Marta Rzetelska, rzeczniczka CCC (grupa jest właścicielem platformy eObuwie i Modivo, a marki te mają swoje sklepy stacjonarne), zapewniła nas, że tego typu postulatów ze strony centrów handlowych firma nie odczuwa. Do zamknięcia tego wydania gazety nie odpowiedziało nam LPP ani VRG.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.