Handel i konsumpcja

GPW przekaże dochód z obrotów akcjami Allegro na walkę z Covidem

Na wsparcie walki z pandemią Giełda przekaże 680 tys. zł, cały rekordowy zysk z obrotu akcjami Allegro w dniu debiutu. Apeluje też o hojność do pozostałych uczestników rynku. Co zrobią brokerzy?
GPW, Allegro, Covid, koronawirus Foto: materiały prasowe

- Poniedziałkowy debiut spółki Allegro przyniósł rekordowy poziom obrotów akcjami na głównym rynku – ponad 5,2 mld zł. Cieszymy się, że w tym trudnym dla społeczeństwa okresie, zarząd i rada giełdy postanowiły wykazać się wyjątkową solidarnością z podmiotami zaangażowanymi w bezpośrednią walkę z koronawirusem i całkowity dochód z obrotu akcjami Allegro na tej wyjątkowej, poniedziałkowej sesji przeznaczyć właśnie na walkę z COVID-19 – powiedział, cytowany w komunikacie wiceprezes rady ministrów, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wartość obrotu akcjami spółki Allegro na sesji 12 października wyniosła niemal 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile przez pół roku wyniosły obroty na całym rynku NewConnect (4,1 mld zł), zrzeszającym obecnie 376 spółek.

– Zastanawialiśmy się w gronie zarządu GPW jak najlepiej uczcić ten sukces i doszliśmy do wniosku, że najlepiej świętuje się poprzez dzielenie tego sukcesu z innymi. W związku z tym postanowiliśmy całkowity zysk Giełdy z pierwszego dnia notowań akcji Allegro, 680 tysięcy złotych, przeznaczyć na wsparcie walki z koronawirusem - powiedział prezes GPW Marek Dietl. Podkreślił, że większą część przychodów z obrotu akcjami uzyskują biura i domy maklerskie, zaś na samą giełdę przypada między 10 a 30 proc. Przychodu.

– Pragniemy zaapelować do pozostałych uczestników rynku, aby część dochodów z pierwszego dnia obrotu akcjami Allegro również przekazali na walkę z koronawirusem. Podzielmy się tym sukcesem polskiego rynku kapitałowego z całym społeczeństwem, a szczególnie z tymi, którzy zostali dotknięci pandemią – powiedział prezes.

Allegro przeprowadziło rekordowe IPO o wartości 9,2 mld zł. Akcje w IPO sprzedawało po 43 zł. Obecnie kurs przekracza 77 zł. Od dziś spółka wchodzi w skład WIG20.

Giełda przypomina, że to już kolejna decyzja zarządu i rady giełdy o wsparciu walki z COVID-19. W marcu GPW przekazała darowiznę w wysokości 1 mln zł dla Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Siedlcach i Radomiu na zakup sprzętu umożliwiającego wykonywanie badań w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Na początku maja ruszyły pracownie diagnostyczne wykorzystujące zakupiony sprzęt.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.